bbn

  • ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

    Δευτέρα, 20 Οκτωβρίου 2008

    Τήλε-παράθυρα ή καρέκλες εργασίας;

    .
    Του ΓΙΩΡΓΟΥ ΠΙΠΕΡΟΠΟΥΛΟΥ
    Καθηγητή Πανεπιστημίου Μακεδονίας

    .
    Ο τίτλος μου προέκυψε στη σημειολογική αναζήτηση κάποιου προσδιορισμού που θα σκιαγραφούσε εννοιολογικά «το πνεύμα της εποχής» μαςκαι νομίζω ότι αντιδιαστέλλει επιτυχώς το χθες με το σήμερα επιβεβαιώνοντας το «έξις δευτέρα φύσις» για όσους καθιερώθηκαν στο ατομικό και συλλογικό μας υποσυνείδητο ως «πρόσωπα οικεία» με την βοήθεια της πλανεύτρας …ΤιΒι!
    Ο Ρουβίκωνας ΜΟΝΗ ΒΑΤΟΠΕΔΙΟΥ για ΝΔ και ΠΑΣΟΚ είναι πλέον προσδιορισμένος και ο Κώστας Καραμανλής ελπίζει να τον διαβεί «στεγνός» την ερχόμενη Τετάρτη ενώ ο Γιώργος Παπανδρέου ελπίζει να τον διαβεί, επίσης «στεγνός» την ερχόμενη Παρασκευή. Φυσικά το τι ελπίζουν τα υπόλοιπα 3 Κόμματα της Βουλής των Ελλήνων θα φανεί και την Τετάρτη και την Παρασκευή, αλλά προσωπικά ΦΟΒΑΜΑΙ ότι το Δημοκρατικό μας πολίτευμα το ερχόμενο Σάββατο θα είναι, πάλι, «μούσκεμα». Να πω ότι ελπίζω να διαψευσθώ; Από τα βάθη της καρδιάς μου ΝΑΙ! Αλλά ΦΟΒΑΜΑΙ ότι μόνο τα 5 Κόμματα της παρούσης Βουλής θα βγούνε «στεγνά» αλλά ΟΧΙ και το Δημοκρατικό μας πολίτευμα…
    Το σημερινό μου σημείο αναφοράς δεν αφορά Υπουργικά ή απλά βουλευτικά έδρανα τα οποία όπως διαπιστώνουμε εδώ και 34 χρόνια το κοσμούν, μονίμως, ελάχιστες γυναίκες ανάμεσα σε μια σωρεία παλαιών και νέων, κυρίαρχα γένους αρσενικού, φυσιογνωμιών.
    Το πρόβλημα, και το καταθέτω πιπεράτα, εντοπίζεται εκτός Βουλής στα γνωστά μας τηλεοπτικά παράθυρα αυτά που με την πειθώ της αναγνωρισημότητας μας καθοδήγησαν να επιλέξουμε καλλιτέχνες, μοντέλα, δημοσιογράφους και άλλα τηλεοπτικά «γνωστά πρόσωπα» που ψηφίσαμε ως εθνοπατέρες και εθνομητέρες πριν μόλις 13 μήνες.
    Το πρόβλημα δεν είναι η δημοκρατία την οποία οι Έλληνες και διδάξαμε στους λαούς και σεβόμαστε. Το πρόβλημα έγκειται στον τύπο της δημοκρατίας και στο ρόλο της ανέλπιστα γοητευτικής και επικίνδυνα αλλοτριωτικής σύγχρονης ΥΠΕΡΔΥΝΑΜΗΣ που λέγεται τηλεόραση και η οποία ως το ισχυρότερο Μέσο Επικοινωνίας έχει πλέον περίτρανα αναδείξει τα ΜΜΕ, από τη θέση της ΤΕΤΑΡΤΗΣ, στη θέση της ΠΡΩΤΗΣ εξουσίας!..
    Τριάντα χρόνια πριν, εκεί στην Αμερική, «ψαχνόμασταν» οι επιστήμονες, καλλιτέχνες και διανοούμενοι όλων των μεγεθών και ηλικιών όταν διαπιστώναμε ότι τις επιλογές στα «πιλοτικά επεισόδια» για τα τηλεοπτικά σήριαλ που θα βλέπαμε στην επόμενη σεζόν ΔΕΝ τις έκαναν οι κάτοικοι της Νέας Υόρκης, της Βοστόνης, του Σικάγου ή του Σαν Φρανσίσκο, αλλά κάποιας κωμόπολης της πολιτείας του Κάνσας (όπου τα δημογραφικά δεδομένα κατέγραφαν βούβαλοι 18,000, αγελάδες 118,000, αιγοπρόβατα 48,000 και κάτοικοι 8,000 εκ των οποίων μόνο οι 800 απόφοιτοι…Λυκείου!)
    Η τηλεόραση στην εποχή μας λειτουργώντας με πλήρη γνώση και πολύ συχνά με εσκεμμένη κατάχρηση ψυχολογικών και κοινωνιολογικών τεχνικών, στρατηγικών και θεωριών μεθοδικά και ανελέητα μας «εξοικειώνει» με όσα, όσους και οτιδήποτε οι ιδιοκτήτες των καναλιών και οι παραγωγοί εκπομπών επιθυμούν να μας εξοικειώσουν και, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ανεξέλεγκτα με τα δεδομένα του Δημοκρατικού μας Πολιτεύματος, η κακή τηλεόραση μας…αποβλακώνει!
    Καθώς επί σειρά εβδομάδων έχει φουντώσει ο κουρνιαχτός της περί τον ηγούμενο κ Εφραίμ, τους Υπουργούς ΝΔ και ΠΑΣΟΚ και τις «μπίζνες» της Μονής Βατοπεδίου, και ενόψει της εβδομάδας των Εξεταστικών και Προανακριτικών Επιτροπών η ταπεινή μου παράκληση ως πανεπιστημιακού δασκάλου προς εθνοπατέρες και εθνομητέρες, Υπουργούς, Υφυπουργούς και Διοικητά στελέχη είναι απλή αλλά ίσως ταυτόχρονα και πικρή για τους σταρ των πρωϊνάδικων και των δελτίων ειδήσεων των ελληνικών εθνικών, περιφερειακών και τοπικών καναλιών : ΚΛΕΙΣΤΕ τα τηλεοπτικά παράθυρα, καθίστε στα έδρανα της Βουλής και των Υπουργικών ή Διοικητικών σας γραφείων και δουλέψτε σκληρά! Τα οικπονομικά, κοινωνικά και πολιτικά προβλήματα εντός και εκτός των συνόρων της ελλαδικής επικράτειας είναι…ΖΟΦΕΡΑ!
    Όσο συνεχίζεται καθημερινά αυτό το ιλαροτραγικό σήριαλ των τηλεοπτικών παραθύρων της ανάγκης για συγκομιδή «αναγνώρισης» στις οποίες στηρίζεται η δική μας αφελής, άκριτη και αλόγιστη καταναλωτική προτίμηση τότε μην με κατηγορήσει κανείς ότι είμαι «κακοπροαίρετος» εάν αναρωτηθώ, τελικά τους τελευταίους 13 μήνες (δεν ξεχνώ τα τελευταία 30 χρόνια) πρώην και νυν Κυβερνητικά και Αντιπολιτευτικά στελέχη, τελικά, δουλεύουν για μας ή…μας δουλεύουν;
    Εσείς τι λέτε;

    ------------------------
    • Blogger Comments
    • Facebook Comments

    24 σχολια:

    Ανώνυμος είπε... 20 Οκτ 2008, 12:33:00 π.μ.

    *** ΣΕ ΕΞΕΛΙΞΗ ***

    Από τις 10:00 μμ της Κυριακής έγινε κατάληψη στα γραφεία της ΔΕΗ στην Χαλκοκονδύλη 30από συνδικαλιστές, με σκοπό την καταγγελία στο κοινό των αδικαιολόγητων αυξήσεών της.

    Αυτή την στιγμή κρεμούν πανώ στην πρόσοψη του κτηρίου.

    Ανώνυμος είπε... 20 Οκτ 2008, 12:52:00 π.μ.

    ΚΑΛΑ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΧΝΟΣ ΤΣΙΠΑΣ?
    ΣΕ ΦΤΥΝΟΥΝ ΣΕ ΧΕΖΟΥΝ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΣΥ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΛΕΣ?
    ΜΑ ΤΟΣΟ ΜΑΛΑΚΑΣ ΕΙΣΑΙ?
    ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ?
    ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΠΕΙΡΕΑΣΕΙ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΣΟΥ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ?
    ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΙΣ ΤΟΣΟ?
    ΠΕΣΤΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΞΑΝΑΔΟΥΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ.
    ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗΝ ΓΛΟΙΩΔΗ ΣΟΥ ΣΚΑΤΟΦΑΤΣΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΟΡΤΩΝΕΙΣ ΣΕ ΜΑΣ?
    ΑΙ ΣΙΧΤΙΡ ΠΙΑ ΠΑΛΙΟΜΑΛΑΚΑ.

    Ανώνυμος είπε... 20 Οκτ 2008, 12:52:00 π.μ.

    http://diasvsmetatron.blogspot.com/2008/10/1967-73.html

    ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 14-10-08, ΩΡΑ 18:00, ΣΤΟΝ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΔΙΑΥΛΟ "ΕΡΤ", Η "ΕΡΤ" ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΤΟΝ ΠΑΥΛΟ ΙΩΑΝΝΙΔΗ, ΣΗΜΕΡΑ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟ ΤΟΥ "ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ ΩΝΑΣΗ", ΠΡΩΗΝ ΓΕΝΙΚΟ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΤΗΣ "ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ", ΑΡΧΙΚΥΒΕΡΝΗΤΗ ΤΗΣ Ο.Α., ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΠΙΛΟΤΟ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤ. ΩΝΑΣΗ, ΗΡΩΑ ΤΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΩΣ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗΣ ΚΑΤΟΧΗΣ, ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΟΛΕΜΙΚΗΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ ΜΕΣΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ 1944-45.
    ________________________________________________________
    ΑΦΩΝΟΙ ΟΙ ΘΕΑΤΕΣ ΕΙΔΑΝ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΑΝ ΤΟΝ Π. ΙΩΑΝΝΙΔΗ (ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΥΓΓΕΝΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΧΗΓΟ ΤΗΣ Ε.Σ.Α. ΚΑΙ ΕΒΡΑΙΟΚΙΝΗΤΟ ΠΡΟΔΟΤΗ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ 1967-73), ΝΑ ΔΗΛΩΝΕΙ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΩΣ ΤΑ ΚΑΤΩΘΙ:
    ________________________________________________________
    "ΗΜΟΥΝ Ο ΚΥΒΕΡΝΗΤΗΣ ΤΟΥ ΑΕΡΟΣΚΑΦΟΥΣ ΤΗΣ Ο.Α. ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΤΟΥ 1967 ΜΕΤΕΦΕΡΕ ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΗΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ ΔΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΣΤΕΙ ΣΕ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΟ ΛΟΝΓΚ- ΑΪΛΑΝΤ ΤΗΣ Ν.Υ., ΣΕ ΑΝΕΠΙΣΗΜΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ. ΣΤΙΣ 13 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΤΟΥ 1967, ΗΤΟΙ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΚΙΝΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΗΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ ΣΤΙΣ 13 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 1967, Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΑΕΡΟΣΚΑΦΟΣ ΤΗΣ Ο.Α. ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟΥ ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ- ΑΘΗΝΑ. ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΕΓΩ Ο ΚΥΒΕΡΝΗΤΗΣ ΤΟΥ ΑΕΡΟΣΚΑΦΟΥΣ. ΔΕΚΑ ΠΕΝΤΕ ΛΕΠΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ, Ο ΠΥΡΓΟΣ ΕΛΕΓΧΟΥ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΥΟΡΚΗΣ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΑΣΥΡΜΑΤΟΥ ΔΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΜΕΤΑΔΟΣΕΙ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΩΝ ΗΠΑ ΛΥΝΤΟΝ ΤΖΟΝΣΟΝ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ

    ΑΛΛΑΞΑ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ, ΠΗΡΑ ΧΑΡΤΙ ΚΑΙ ΜΟΛΥΒΙ ΚΑΙ ΕΓΡΑΨΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ ΤΖΟΝΣΟΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΕΦΕΡΑ ΣΤΟΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ. Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΖΟΝΣΟΝ ΚΑΛΟΥΣΕ ΤΟΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΨΕΙ ΤΗΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ (!!!)"
    ________________________________________________________

    ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΤΟΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΩΝ ΗΠΑ "ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΙ" ΔΗΛΑΔΗ ΔΙΑΤΑΣΣΕΙ ΤΟ "NATIONAL SECURITY COUNCIL" Η "NSC" ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΜΗΜΑ ΤΗΣ "NSA" ΠΑΡΑ ΤΩ ΠΡΟΕΔΡΩ, ΚΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ Η "NSA" EΙΝΑΙ ΥΠΕΡΚΕΙΜΕΝΗ ΤΗΣ "CIA" ΚΑΙ ΤΩΝ ΛΟΙΠΩΝ 15 ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΤΩΝ ΗΠΑ, ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΜΗ ΝΟΜΟΘΕΤΗΜΕΝΟ ΗΤΟΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΙΚΟ ΕΒΡΑΙΟΣΑΞΟΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΝ ΚΡΑΤΕΙ, ΑΡΑ Η ΩΣ ΑΝΩ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ Π. ΙΩΑΝΝΙΔΗ, ΩΣ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟΥ ΚΥΡΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΑΣ, ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΟΠΕΡ ΕΔΕΙ ΔΕΙΞΑΙ, ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΑ, ΑΠΟ ΤΟ 1975 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΞΑΠΑΤΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕ ΤΟ ΨΕΥΔΟΣ "ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΚΙΝΗΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ".
    _______________________________________________________
    ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΜΗΝΥΜΑ, ΚΑΛΟΥΜΕ ΤΟΣ ΨΕΥΤΕΣ ΕΛΛΗΝΟΕΒΡΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΨΕΥΤΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΜΑΣΩΝΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ, ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΩΣ:
    _______________________________________________________
    1: ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΟΕΒΡΑΙΟ ΗΓΕΤΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ Γ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ- ΜΙΝΕΪΚΟ- ΤΣΑΝΤ- ΤΣΙΔΕΝΜΠΑΟΥΜ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΟΙΠΗ ΗΓΕΣΙΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ.
    _______________________________________________________
    2: ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΟΕΒΡΑΙΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΗΓΕΤΕΣ ΤΟΥ ΚΚΕ, ΚΟΛΟΖΩΦ ΚΑΙ ΜΑΪΛΗ- ΙΣΜΑΗΛΗ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΟΙΠΗ ΗΓΕΣΙΑ ΤΟΥ ΚΚΕ.
    _______________________________________________________
    3: ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΟΕΒΡΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΗΓΕΤΗ ΤΟΥ ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ. ΑΛΑΒΑΝΟ-ΛΕΒΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΟΙΠΗ ΗΓΕΣΙΑ ΤΟΥ ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ..
    _______________________________________________________
    4: ΤΟΝ ΤΟΥΡΚΑΛΒΑΝΟ ΜΟΓΓΟΛΟ, ΠΡΑΚΤΟΡΑ ΤΗΣ INTELLIGENCE SERVICE, ΠΡΑΚΤΟΡΑ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΚΗΣ "Μ.Ι.Τ." ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΟΡΑ ΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΚΗΣ "SECURIMI", ΗΓΕΤΗ ΤΟΥ ΛΑ.Ο.Σ. KARA-ZAFFERI, ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΟΙΠΗ ΗΓΕΣΙΑ ΤΟΥ ΛΑ.Ο.Σ..
    _______________________________________________________
    ΝΑ ΤΣΑΚΙΣΤΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΟΥΝ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΟΥΣ ΨΗΦΟΦΟΡΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΤΙ "ΣΥΝΕΧΩΣ ΕΠΙ ΤΡΙΑΝΤΑ ΤΡΙΑ ΕΤΗ, ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΑΝ ΨΕΜΜΑΤΑ ΠΕΡΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΚΙΝΗΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ", ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΣ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΣ, ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΩΣ, ΠΡΑΤΤΟΝΤΑΣ ΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΑ ΕΡΓΑ ΤΗΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ 1967-73.
    _______________________________________________________

    ΔΙΟΤΙ ΠΑΝΩ Σ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΨΕΥΔΟΣ ΠΕΡΙ "ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΚΙΝΗΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ", ΟΙ ΕΒΡΑΪΚΕΣ ΜΙΣΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΠΡΟΔΟΤΙΚΕΣ ΗΓΕΣΙΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ-ΚΚΕ-ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ.-ΛΑ.Ο.Σ., ΣΤΗΡΙΞΑΝ ΤΗΝ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΥΠΑΡΞΗ, ΜΕ ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΤΩΝ ΑΝΥΠΑΡΚΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ, ΚΑΙ ΤΩΝ ΥΠΑΡΚΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ ΑΛΛΩΝ ΣΗΜΕΙΩΝ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΕΔΟΛΟΦΟΝΗΣΑΝ ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ ΤΗΣ ΙΣΡΑΗΛΙΝΗΣ ΜΟΣΣΑΝΤ, ΦΕΡΟΝΤΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΣΤΟΛΕΣ, ΚΑΙ ΠΡΟΣΓΕΙΩΘΕΝΤΕΣ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΜΑΚΡΗΣ.
    _______________________________________________________

    ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΕ ΕΠΙΤΥΧΕΙ ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ, ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΑΝΕΡΓΙΑ, ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΤΑ ΚΕΦΑΛΗΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΗΣ ΕΛΒΕΤΙΑΣ, ΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΕΛΛΗΝΟΕΒΡΑΙΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΑΣΩΝΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ... ΕΠΕΤΥΧΑΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 250 ΔΙΣ ΕΥΡΩ (ΗΤΟΙ ΚΑΘΕ ΕΛΛΗΝΑΣ, ΚΑΙ ΤΑ ΝΗΠΙΑ, ΧΡΩΣΤΑ 25.000 ΕΥΡΩ, ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΤΕΤΡΑΜΕΛΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΧΡΩΣΤΑ 100.000 ΕΥΡΩ, ΗΤΟΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ, ΣΕ ΞΕΝΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΑΠ' ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΛΗΦΘΗΣΑΝ ΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΡΕΟΥΣ),... ΕΠΕΤΥΧΑΝ ΑΝΕΡΓΙΑ 25%, ΚΑΙ... ΕΠΕΤΥΧΑΝ ΤΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΚΑΤΑ ΚΕΦΑΛΗΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΣ ΠΕΙΝΑΣ, ΤΗΣ ΕΞΑΘΛΙΩΣΕΩΣ, ΤΩΝ ΠΛΕΙΣΤΗΡΙΑΣΜΩΝ, ΤΗΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ, ΤΗΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ, ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΥΣΣΙΤΙΩΝ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΣΕ ΣΚΗΝΕΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗΣ ΚΑΤΟΧΗΣ 1940-45.
    ______________________________________________________
    ΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΕΛΛΗΝΟΕΒΡΑΙΟΙ ΚΑΙ ΜΑΣΩΝΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ, ΑΦΟΥ ΕΚΤΕΛΕΣΑΝ...ΕΠΙΤΥΧΩΣ ΤΙΣ ΔΙΑΤΑΓΕΣ ΤΗΣ ΚΙΝΕΖΙΚΗΣ, ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΒΡΑΙΟΣΑΞΟΝΙΚΗΣ ΜΑΣΩΝΙΑΣ ΑΓΓΛΙΑΣ ΔΙΑ ΤΙΣ ΑΝΩΤΕΡΩ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΕΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ, ΤΩΡΑ ΕΚΤΕΛΟΥΝ ΔΙΑΤΑΓΕΣ ΤΩΝ ΑΝΩΤΕΡΩ ΚΕΝΤΡΩΝ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ, (1) ΔΙΑ ΤΟΝ ΑΥΤΟΕΞΕΥΤΕΛΙΣΜΟ ΤΗΣ "ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ" ΜΕ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΤΥΠΟΥ "ΒΑΤΟΠΕΔΙΟΥ" ΚΛΠ., ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΤΙΛΑΪΚΑ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ, (2) ΔΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ. ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΡΕΩΘΕΙ ΣΤΗΝ ΦΕΡΟΜΕΝΗ ΩΣ "ΑΡΙΣΤΕΡΑ" Η ΚΑΤΩΘΙ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ, (3) ΔΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΤΩΝ ΠΕΝΤΕ ΕΧΘΡΙΚΩΝ ΓΕΙΤΟΝΩΝ, ΑΛΒΑΝΙΑΣ-ΣΚΟΠΙΩΝ-ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ-ΤΟΥΡΚΙΑΣ-ΡΟΥΜΑΝΙΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΙΑ ΩΣ ΔΗΘΕΝ "ΡΟΥΜΑΝΟΒΛΑΧΙΑ" ΚΑΙ Η ΟΠΟΙΑ ΤΟ 1946 ΔΙΟΡΙΣΕ ΩΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ ΤΟΝ ΡΟΥΜΑΝΟ ΠΡΙΓΚΗΠΑ DIAMANTE ΤΟΥΦΕΚΙΣΘΕΝΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ, (4)ΔΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ, ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ, ΔΥΤΙΚΗΣ ΣΤΕΡΕΑΣ, ΝΗΣΩΝ ΑΙΓΑΙΟΥ, ΝΗΣΩΝ ΙΟΝΙΟΥ, ΚΑΙ ΝΟΤΙΑΣ ΚΥΠΡΟΥ ΤΟ 2008-09, (5) ΔΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ΤΟΥ "ΥΠΕΡΔΕΞΙΟΥ" "ΜΕΣΣΙΑ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ" ΤΟΥ ΛΑ.Ο.Σ. ΨΕΥΔΟ-ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΥ ΔΡΑΓΑΖΗ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ, ΜΕ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΤΟΝ ΤΟΥΡΚΑΛΒΑΝΟ ΚARA-ZAFFERI,ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΧΙΣΤΡΑΤΗΓΟ ΤΟΝ ΠΑΥΛΟ ΓΛΥΞΜΠΟΥΡΓΚ , (6) ΔΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΗΓΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΕΠΙ ΤΩΝ ΣΤΡΑΤΩΝ ΤΟΥ "ΝΑΤΟ", ΣΕ ΕΠΙΘΕΣΗ ΤΟΥ "ΝΑΤΟ" ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ "ΣΥΜΦΩΝΟΥ ΣΑΓΚΑΗΣ" ΗΤΟΙ ΡΩΣΙΑΣ-ΙΣΛΑΜΙΚΩΝ ΣΤΡΑΤΩΝ-ΚΙΝΑΣ, (7) ΔΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΛΟΙΠΩΝ ΛΕΥΚΩΝ ΕΘΝΩΝ ΤΗΣ ΔΥΣΕΩΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΙΝΔΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΤΕΠΙΤΙΘΕΜΕΝΟ "ΣΥΜΦΩΝΟ ΤΗΣ ΣΑΓΚΑΗΣ" ΤΟ 2010, ΚΑΙ (8) ΔΙΑ ΤΗΝ ΙΔΡΥΣΗ ΠΛΑΝΗΤΙΚΗΣ ΕΒΡΑΙΟΚΙΝΕΖΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ Η "ΒΑΣΙΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΙΕΧΩΒΑ ΣΙΝ-ΣΙΩΝ-ΣΙΝΑ", Η ΟΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΔΩΡΟΔΟΚΕΙ ΤΟΥΣ ΩΣ ΑΝΩ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΕ ΔΩΡΕΕΣ ΠΟΛΥΤΕΛΩΝ ΟΙΚΙΩΝ ΚΑΙ ΔΩΡΕΕΣ ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ-ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΕ ΚΙΝΕΖΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ, ΔΙΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΛΟΙΠΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.
    _______________________________________________________

    ΓΙ' ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ, ΚΑΛΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΜΗ ΜΑΣΩΝΟΥΣ, ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΥΣ-ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥΣ-ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ- ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΕΣ, ΣΥΜΦΩΝΩΣ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΤΑΓΕΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 120/4 ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ, ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΑΡΘΡΑ ΤΟΥ ΠΟΙΝΙΚΟΥ ΚΩΔΙΚΟΣ 138 ΕΩΣ 151, ΠΕΡΙ "ΕΣΧΑΤΗΣ ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ" ΚΑΙ "ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ", ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΑΜΕΣΩΣ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ, ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ, ΟΠΩΣ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΣΤΑ ΑΡΘΡΑ 120/1, 120/2, ΚΑΙ 120/3, ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΚΤΑΚΤΟΥ ΑΝΑΓΚΗΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΜΕΝΗ ΑΠΟ ΜΗ ΜΑΣΩΝΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΑΝΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ.
    ____________________________________________________
    ΑΝ ΟΧΙ, ΤΟΤΕ ΜΕΛΛΟΘΑΝΑΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΝΕΚΡΟΚΑΣΕΣ ΙΣΑΡΙΘΜΕΣ ΜΕ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΣΑΣ, ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΕΛΛΗΝΟΕΒΡΑΙΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΑΣΩΝΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΡΑΒΙΝΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΣΩΝΙΚΟΥΣ ΟΡΚΟΥΣ "ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΕΘΝΗ (ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ) ΔΙΑ ΝΑ ΙΔΡΥΘΕΙ Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΕΒΡΑΙΟΚΙΝΕΖΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ "ΒΑΣΙΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΙΕΧΩΒΑ" ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ.

    Ανώνυμος είπε... 20 Οκτ 2008, 1:00:00 π.μ.

    piperopoule pali dr koutsouko diavases/

    arthrografia.com είπε... 20 Οκτ 2008, 1:02:00 π.μ.

    Συμφωνώ κ. Καθηγητά αν αφαιρέσετε τα περί της εθνικής υπεροχής δια του δημοκρατικού παρελθόντος.

    Ωστόσο νομίζω ότι δεν θίγετε κάτι καινούριο, οι απόψεις για την τηλεόραση έχουν γίνει σαν τα μηνύματα εναντίον του καπνίσματος στα πακέτα των τσιγάρων.

    Αυτό που πλέον χρειάζεται είναι η άμεση αποδόμηση όσων υποστηρίζονται σε αυτά τα παράθυρα, να αποδειχθεί ρητά η άγνοια και η ανοησία όπου εντοπίζεται. Έτσι, θα προσγειωθεί το μέσο στην πραγματική του θέση εκ του αποτελέσματος.

    Ανώνυμος είπε... 20 Οκτ 2008, 7:04:00 π.μ.

    Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΞΑΝΑΚΤΥΠΑ !

    ΑΙΟΛΟΣ είπε... 20 Οκτ 2008, 8:59:00 π.μ.

    ΠΡΟΦΕΣΟΡΕ ΠΙΠΕΡΟΠΟΥΛΕ,
    ΑΝ Η ΜΑΛΑΚΙΑ ΗΤΑΝ ΕΡΓΟΧΕΙΡΟ
    ΤΗΝ ΕΦΤΙΑΞΕΣ ΤΗ ΠΡΟΙΚΑ ΣΟΥ !!!!!

    Ανώνυμος είπε... 20 Οκτ 2008, 9:25:00 π.μ.

    ΧΕΣΕ ΜΑΣ ΡΕ ΠΙΠΕΡΟΠΟΥΛΕ!!!
    ΕΣΥ ΩΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΠΙΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ
    ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΕΣΥ ΩΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΠΙΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ
    ΜΑΣ ΕΠΡΗΞΕΣ Τ ΑΡΧΙΔΙΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΟΥ ΚΟΥΒΕΝΤΑ
    ΜΑΣ ΤΣΑΜΠΟΥΝΑΣ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΣΟΥ ΚΟΥΦΑΛΙΤΣΑ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ
    Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ??
    ΤΙ ΝΕΑ ΕΧΕΙΣ ??

    Ανώνυμος είπε... 20 Οκτ 2008, 9:51:00 π.μ.

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΑΣΙΝΟΦΡΟΥΡΟΥΣ, ΟΠΟΙΟΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ ΞΑΝΑ-ΨΗΦΙΣΕΙ ΠΑΣΟΚ ΘΑ ΒΑΡΑΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ!
    Τι νέο να περιμένουμε από τα πράσινα λαμόγια, ΠΟΣΟ ΑΛΛΟ θέλουν να ΚΛΕΨΟΥΝ;
    Νομίζουν οι απατεώνες ότι επειδή άρχισαν να τρώνε και οι δεξιοί ΞΕΧΑΣΑΜΕ τι μας κάνανε 20 χρόνια, οι ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΤΗΣ ΚΛΕΨΙΑΣ;
    Επειδή βάλανε το σοβαροφανή τον Παπακωνσταντίνου να βγαίνει στις τηλεοράσεις νομίζουν ότι ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΙΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΑΝ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΟΥΜΕ;
    Νομίζουν, για παράδειγμα, ότι ξεχάσαμε το Χρηματιστήριο και τα εκατομμύρια Ελλήνων που έμειναν άφραγκοι;
    ΟΠΟΙΟΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΨΗΦΙΣΕΙ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΤΟΥ και να μην παραπονιέται για αυτά που θα λουστεί!

    Ανώνυμος είπε... 20 Οκτ 2008, 10:17:00 π.μ.

    Ο Αλαβάνος έχει απόλυτο δίκιο.
    ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 20 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ Ο ΚΑΡΧΙΜΑΚΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΟΝΗ ΤΟΠΛΟΥ, ΓΙΑΤΙ;
    Μήπως κύριε Καρχιμάκη γνωρίζετε το όνομα ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΠΑΛΛΗΣ;
    Μήπως κύριε Καρχιμάκη γνωρίζετε το όνομα ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΛΑΣΣΑΚΗΣ;
    Μήπως κύριε Καρχιμάκη ξέρετε τη σχέση ανάμεσα στις προμήθειες του Υπουργείου Εθνικής Αμύνης μεταξύ 1999-2004 και τη μονή Τοπλού;
    Μήπως έχετε κάποια σχέση με το Mega - Έθνος – Πρώτο Θέμα-Ημερησία και το λοιπό συγκρότημα Μπόμπολα, μέτοχο στην «βρετανική» εταιρία που ανέλαβε την αξιοποίηση;;;;;
    Δεν ξέρετε τίποτε λοιπόν από μεσολαβήσεις, ερωτήσεις στη βουλή, πιέσεις κλπ για την επένδυση των Κυπρίων (ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΓΓΛΕΖΟΙ) ΣΤΗ ΜΟΝΗ ΤΟΠΛΟΥ.
    TΙΠΟΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΕΤΣΙ;
    ΜΠΟΡΕΙ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΣΑΣ ΝΑ ΦΙΜΩΣΑΝ ΤΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΑΛΛΑ ΤΑ BLOGS ΔΕΝ ΦΙΜΩΝΟΝΤΑΙ.
    Περιμένουμε ΑΚΟΜΗ την απάντησή σας, κύριε !

    Ανώνυμος είπε... 20 Οκτ 2008, 10:52:00 π.μ.

    Μέρες τώρα σκεπτόμουνα ότι κάποιον μου θυμίζει ο Παπακωνσταντίνου, αλλά δεν μπορούσα να το συνδιάσω.
    Έβλεπα τα γιαλάκια του, τα άψογα κουστουμάκια του και έλεγα, που τον ξέρω, πού τον ξέρω;
    Και xθές, βλέποντάς τον για δέκατη-πέμπτη φορά την ίδια μέρα στα κανάλια των καναλο-εκβιαστών, έκανα το κλίκ.
    Είναι ακριβώς ίδιος ο Ρουσόπουλος!
    Είναι ακριβώς ίδιος ο Ρουσόπουλος!
    Ακριβώς!!!!!!!!
    Σε ΛΙΓΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ έξυπνος και ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ φανατικός.
    Επιτέλους οι σοσιαληστές βρήκαν τον εκπρόσωπο που τους ταιριάζει (και ο Γιωργάκης ένα συνεργάτη που άν και είναι απίθανος ψεύτης, δεν είναι απόλυτο ρεντίκολο).
    Μπράβο Γκιόργκο.

    Ανώνυμος είπε... 20 Οκτ 2008, 11:14:00 π.μ.

    Περί τηλεόρασης και ΕΓΚΡΙΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑΣ...

    Ανώνυμος είπε... 20 Οκτ 2008, 12:31:00 μ.μ.

    ΘΕΛΕΙΣ ΠΙΠΕΡΟΠΟΥΛΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΤΗΝ ΥΠΕΓΡΑΨΕ Ο ΠΡΩΗΝ ΠΡΥΤΑΝΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΥΝ ΠΕΡΙΦΕΡΙΑΡΧΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΥΝΟΛΙΚΑ?

    Ανώνυμος είπε... 20 Οκτ 2008, 12:52:00 μ.μ.

    Ο ΠΑΠΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΞΑΝΑΚΤΥΠΑ!!! ΜΕ ΒΑΡΥΣΗΜΑΝΤΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ!!!! ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΟΥΡΕΛΟΣΚΕΨΗ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕ ΠΡΟΧΤΕΣ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ!!!!1
    ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΞΑΝΑΚΤΥΠΗΣΕ ΚΑΙ Ο ΥΙΟΣ ΛΕΚΤΟΡΑΣ ΣΤΗΝ ΖΟΥΓΚΛΑ ΟΝ ΛΑΙΝ ΜΕ ΒΑΡΕΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ!!! Ο ΜΗΔΕΠΟΤΕ ΕΡΓΑΣΘΕΙΣ. ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ Ν407 ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΦΕΟΥΔΟ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΤΟΥ!!!
    ΟΜΟΒΡΟΝΤΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΠΙΠΕΡΟΠΟΥΠΟΥ. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ. ΛΟΓΙΚΗ ΠΕΣ ΠΕΣ ΘΑ ΒΑΡΕΘΟΥΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΟΥΝ!!! ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΠΙΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ ΥΙΟΣ ΕΠΕ.

    Ανώνυμος είπε... 20 Οκτ 2008, 1:58:00 μ.μ.

    Να απαντήσει ο ακαδημαϊκός δάσκαλος κ. Πιπερόπουλος, με τι μούτρα κατακρίνει τα κόμματα και το πολιτικό σύστημα, όταν:
    1). Έχει διορίσει το γιο του σε θεση Δ.Ε.Π στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας
    2). Παρακαλούσε το Γιώργο Παπανδρέου να τον τοποθετήσει υποψήφιο ευρωβουλευτή το 2004, και εξαιτίας της άρνησής του έγινε καραμανλικός
    3). Υπηρετεί το φασιστικό και μαφιόζικο σύστημα του νυν πρύτανη του Πανεπιστημίου Μακεδονίας Ηλία Κουσκουβέλη με όλες του τις δυνάμεις
    4). Προτρέπει τους πρωτοετείς φοιτητές να εγγραφούν στη δαπ-νδφκ

    Ποιους κοροϊδεύεις ρε;

    Ανώνυμος είπε... 20 Οκτ 2008, 3:06:00 μ.μ.

    πιπερόπουλε είσαι και εσύ κομμάτι της κακής τηλεόρασης.
    περιμένουμε την αυτοκριτική σου

    Ανώνυμος είπε... 20 Οκτ 2008, 3:29:00 μ.μ.

    Πτώχευσε η πράσινη Altec αλλά τσιμουδιά στα κανάλια και τα blogs! Δεκάδες χιλιάδες ιδιώτες και επιχειρήσεις έχασαν τα λεφτά τους αλλά νεκροταφείο στις τηλεοράσεις.
    Το "ρεπορτάζ" των τηλε-ηθοποιών του Μπομπολο-Mega, του Κυριακο-Αντένα και του Κοντομηνάλφα μπορεί να ξέρουν τί χρώμα βρακί φοράει ο Αλογοσκούφης αλλά δεν πήραν χαμπάρι τί έκανε ο σύντροφός του και μέλος της Κεντρικής Επιτροπής του πασόκ κ. Αθανασούλης.
    Είδες ενημέρωση;
    Στο δικό μου χωριό το λένε ξεφτίλα.

    Ανώνυμος είπε... 20 Οκτ 2008, 3:32:00 μ.μ.

    Καταληψη στα γραφεια ΔΕΗ

    Ανώνυμος είπε... 20 Οκτ 2008, 3:39:00 μ.μ.

    ΣΑΒΟΥΡΑ ΤΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ΕΙΣΑΙ ΚΙ ΕΣΥ ΟΠΩΣ ΟΙ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ,ΨΩΜΙΑΔΗΣ,ΑΝΘΙΜΟΣ,ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ,ΟΡΦΑΝΟΣ,ΓΚΙΟΥΛΕΚΑΣ,ΚΑΛΑΦΑΤΗΣ,ΣΠΗΛΙΩΠΟΥΛΟΣ
    ΟΥΣΤ ΡΕ ΝΕΚΡΟΘΑΦΤΕΣ ΤΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

    Ανώνυμος είπε... 20 Οκτ 2008, 4:43:00 μ.μ.

    Πιππερόπουλε κάτσε στην καθηγητική που σου δώσανε και για την οποία σε πληρώνει το ελληνικό Δημόσιο και άσε τα τηλεπαράθυρα για άλλους.

    Ανώνυμος είπε... 20 Οκτ 2008, 7:51:00 μ.μ.

    ΝΟΜΟΣ 1268/82
    ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΕΚΛΟΓΗΣ ΚΑΘΗΓΗΤΟΥ.
    ΑΡΘΡΟ 14 ΠΑΡ5α ΚΑΙ
    Ν1566/97 ΑΡΘΡΟ 79ΠΑΡ6 ΕΔΑΦΙΟ ζ
    "Η ΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗ Ή ΕΚΛΟΓΗ ΜΕΛΩΝ ΔΕΠ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΕΡΓΟ ΤΩΝ ΚΡΙΝΟΜΕΝΩΝ, ΣΤΗ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΌΤΗΤΑ, ΜΕ ΕΜΦΑΣΗ ΣΤΗ ΔΙΕΘΝΗ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑ, ΙΚΑΝΟ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΝΤΕ ΕΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗ Ή ΕΚΛΟΓΗ"

    ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΠΙΠΕΡΟΠΟΥΛΟΥ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
    ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ
    Επιστημονικά περιοδικά
    Α/Α Τίτλος Δημοσίευσης Έτος
    [1] Πιπερόπουλος, Γ., «Σύγχρονοι Προβληματισμοί της νεολαίας μας» Ιατρικά Θέματα, τ. 45, 2007
    2007
    [2] Piperopoulos, G., Tsiantopoulos,G., "The Characteristics of Environmental Οrganizations in Greece in Relation to Employment of a Public Relations Officer" Environmental Politics, vol. 15, no. 3 pp 460-467, June 2006
    2006
    [3] Πιπερόπουλος, Γ. «Αλκοολισμός: οι ψυχοκοινωνικές σιαστάσεις» Ιατρικά Θέματα, τ. 44, 2006
    2006
    [4] Πιπερόπουλος, Γ. «Μερικές χρήσιμες σημειώσεις για την πολυσυζητημένη γλώσσα του σώματος» ΤΟΛΜΩΝ, έκδοση Ομοσπονδίας Ειδικών Δυνάμεων, 2006
    2006
    [5] Πιπερόπουλος, Γ. «Τρίτη ηλικία: οι ψυχοκοινωνικές παράμετροι» Ιατρικά Θέματα, τα 41, 2006
    2006
    [6] Πιπερόπουλος, Γ. «Δωρεά Οργάνων Σώματος Ανθρώπου: οι ψυχοκοινωνικές διαστάσεις» Ιατρικά Θέματα, τ. 40, 2005
    2005
    [7] Πιπερόπουλος, Γ. «Η Ιατρική στον 21ο αιώνα: Η διαχρονικότητα της κοινωνικής προσφοράς που εδράζεται στην ευλογία της Θείας Έμπνευσης στην άσκηση της επιστήμης» Ιατρικά Θέματα, τ. 39, 2005
    (Επίσης δημοσιεύθηκε στο περιοδικό ΕΛΠΙΣ του Ιατρικού Συλλόγου Καβάλας, τ.10, τεύχος 1, 2006 σελ.13-22)
    2005
    [8] Πιπερόπουλος, Γ., «Doping στον Αθλητισμό ¨η Κοινωνική Ψυχολογία της Απάτης» Ιατρικά Θέματα, τ. 37, Θεσσαλονίκη Ιανουάριος 2005, σελ 20-23
    2005
    [9] Πιπερόπουλος, Γ. «Εξουσία και Ηγέτες» Διακλαδική Επιθεώρηση: Έκδοση Ανωτάτης Διακλαδικής Σχολής Πολέμου, Θεσσαλονίκη 2004, τ. 1ο , σελ 62-74
    2004
    [10] Πιπερόπουλος, Γ. «Νέο-Ελλήνων Απάθεια και Αδιαφορία» Ιατρικά Θέματα τ. 35, 2004
    2004
    [11] Πιπερόπουλος, Γ. «Ροπή στο Ατύχημα» Ιατρικά Θέματα, τ. 33, 2004
    2004
    [12] Πιπερόπουλος, Γ. «Σχέσεις Γονέων και Παιδιών στην Ελλάδα του 21ου αιώνα» Ιατρικά Θέματα, τ. 36 2004
    2004
    [13] Πιπερόπουλος, Γ., « Η μοναξιά του νέο-Έλληνα» Ιατρικά Θέματα, τ. 34 Θεσσαλονίκη Απρίλιος 2004, σελ 13-16
    2004
    [14] Πιπερόπουλος Γ., «Διαφθορά:Οι ψυχοκοινωνικές διαστάσεις μιας σύγχρονης ελληνικής τραγωδίας με προεκτάσεις τραγέλαφου», LOBBY, τ. 24, σελ.58-61 , Φεβ. 2003.

    2003
    [15] Πιπερόπουλος Γ., «Πέντε ψυχοδυναμικές απόψεις για τον άνθρωπο», Στρατιωτική Επιθεώρηση, σελ. 98-103, Αθήνα 2002.

    2002
    [16] Πιπερόπουλος, Γ. « Το τάλαντο της Δημιουργικότητας» Ιατρικά Θέματα, τ. 27-28, Θεσσαλονίκη Ιούλιος 2002, σελ. 15-18
    2002
    [17] Πιπερόπουλος, Γ. «Ορθοδοξία και Κοινωνικές προεκτάσεις-Λύτρωση από την αλλοτρίωση και μοναξιά του νεο-έλληνα στον 21ο αιώνα�.» Επιστημονική Επετηρίδα Πανεπιστημίου Πειραιώς (Τιμητικός Τόμος για την καθηγήτρια κ Λίτσα Νικολάου-Σμοκοβίτη) σελ 1447-1467, Πειραιάς 2002
    2002
    [18] Πιπερόπουλος Γ., «Καρκινοπαθείς τελικού σταδίου, οι ψυχοκοινωνικές διαστάσεις ενός τραγικού ρόλου», Αστυνομική Επιθεώρηση, τ.206, σελ 210-212, Μάρτιος-Απρίλιος 2001.

    2001
    [19] Piperopoulos, G., «Τhe Greek Armed Forces Combat Substance Abuse� The Addiction Newsletter, Summer 2000, vol 7, no.3, p.2
    2000
    [20] Πιπερόπουλος Γ., "Άσκηση και Υγεία στην Τρίτη Ηλικία", Στρατιωτική Επιθεώρηση, σελ.160-166, Σεπτ-Οκτ 2000.

    2000
    [21] Πιπερόπουλος Γ., «Ροπή προς το ατύχημα-οι ψυχοκοινωνικές διαστάσεις μιας ιδιόμορφης πραγματικότητας», Επιστημονική Ημερίδα του Υπουργείου Εθνικής ΄Αμυνας, ΓΕΣ, 1η Στρατιά, Θεσσαλονίκη Σεπτ., 2000, ΠΡΑΚΤΙΚΑ σελ. 68-76.
    2000
    [22] Πιπερόπουλος, Γ., «Εξουσία και Ηγέτες» Στρατιωτική Επιθεώρηση, Ιούλ/Αύγ.1999 σελ. 79-98
    1999
    [23] Πιπερόπουλος, Γ., «Ηθικά προβλήματα στη γενετική και παρεμβατική αναπαραγωγή � Οι ψυχοκοινωνικές διαστάσεις», περιοδικό Ελληνική Ιατρική,1995 τεύχος 43, σελ 327-332
    1995
    [24] Πιπερόπουλος, Γ. «Καρκινοπαθείς του τελικού Σταδίου: οι Ψυχοκοινωνικές Διαστάσεις ενός βραχύβιου Ρόλου» 11η Επιστημονική Επετηρίδα Πανεπιστημίου Μακεδονίας εις μνήμη του Καθηγητή Σπύρου Ζευγαρίδη - Θεσσαλονίκη, 1993 σελ. 792-811
    1993
    [25] Πιπερόπουλος, Γ., «Οι ψυχοκοινωνικές διαστάσεις του θεσμού της δωρεάς οργάνων σώματος ανθρώπου», περιοδικό ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ, τ. 1, τεύχος 2, 1990,σελ. 90-96
    1990
    [26] Πιπερόπουλος Γ., «Ανατομία της Βίας», Φυσική Αγωγή και Αθλητισμός, τ. 24, σελ 50-58, Θεσσαλονίκη 1988.
    1988
    [27] Πιπερόπουλος Γ., «Τα κίνητρα της συμπεριφοράς αθλητών και παικτών», Αθλητική Ψυχολογία, περιοδικό της Εταιρίας Ψυχολογίας και Εφαρμοσμένης Νευροφυσιολογίας στην Άσκηση, σελ 14-19, Αθήνα 1987.

    1987
    [28] Πιπερόπουλος Γ., «Η Γερμανική εμπειρία για το πρόβλημα της μεταναστεύσεως», ειδική έκδοση της ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗΣ, Μικρομεσαίοι και Εθνική Οικονομία, σελ. 62-67, Αθήνα 1984.

    1984
    [29] Piperopoulos G., with C.Faris, «The T.C. treatment ‘hump’ as ‘stag-ression’-An impressionistic assessment», The Addiction Therapist, vol. 2, pp.19-22, Montreal, 1976.

    1978
    [30] Piperopoulos G., «The ‘Concept’ as a response to the turbulent sixties», The Addiction Therapist, vol. 2, pp.62-66, Montreal, summer 1977.

    1977
    [31] Piperopoulos G., «What is Spectrum House, the Therapeutic Community of Massachusetts», Le Toxicotherapeute, pp. 53-56, Montreal 1975.

    1975
    [32] Πιπερόπουλος Γ., «Ο Κομφουκιανός τέλειος άνθρωπος και ο Πλατωνικός φιλόσοφος βασιλεύς», Ανθρώπινες Σχέσεις, σελ 49-51, Αθήνα 1974.
    ΚΡΙΝΕΤΕ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΩΝ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΤΕ. ΑΞΙΟΛΟΓΕΊΣΤΕ ΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΕΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΤΕ.
    ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΠΟΥ ΘΕΤΕΙ Ο ΝΟΜΕΘΕΤΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΛΟΓΗ.
    .......ΕΜΦΑΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΕΘΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟ ΜΕΡΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΊ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ.
    ΑΝ ΠΛΗΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΣΕΙΣ.
    ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΚΛΕΚΤΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΟΤΕ ΠΡΥΤΑΝΗ...!!!!

    Ανώνυμος είπε... 20 Οκτ 2008, 11:17:00 μ.μ.

    2005: Απευθυνόμενος στους πρωτοετείς: "Εδώ μεγαλύτερη παράταξη είναι η αυτοδύναμη δαπ-νδφκ. Υπάρχουν και κάτι άλλες βέβαια που κι αυτές τις αγαπώ, αλλά εσείς ξέρετε που θα μπείτε!"

    2004-2008: Γιατί όλα τα θέματα της εξέτασης των μαθημάτων σας κύριε Πιπερόπουλε διακινούνται από τη δαπάρα;

    2005: Ο διδάσκαλος είπε: "Άλλο εθνοκεντρικός που είμαι εγώ, και σημαίνει πατριώτης και άλλο εθνικιστής". Σε βιβλίο του λέει ότι εθνοκεντρικός σημαίνει εθνικιστής. Ρε μπας και τα βιβλία του τα έγραφε μεθυσμένος;

    Κοπριά δεξιέ Πιπερόπουλε, πέφτει το καθεστός της χολέρας και στο παμάκ. Έλα παιξ` το τώρα αριστερός για να ανέβει βαθμίδα ο γιόκας σου, ο κύριος Πανούλης..

    Ανώνυμος είπε... 21 Οκτ 2008, 6:37:00 μ.μ.

    ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΚΟΥΤΛΟΥΜΟΥΣΙΟΥ ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ

    http://www.koutloumous.gr/books_gr.html

    ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ Η ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΟΤΗΣ

    Πολυτελής έκδοση με πλούσιο έγχρωμο φωτογραφικό υλικό, πανόδετο εξώφυλλο με χρυσοτυπία, έγχρωμη κουβερτούρα και ειδική θήκη.

    Μέσα από κοινωνιολογικές και θεολογικές προσεγγίσεις έγκριτοι επιστήμονες και πνευματικοί πατέρες καταθέτουν τις εκτιμήσεις και προτάσεις τους μπροστά στην κατάσταση του προσωπικού και κοινωνικού κατακερματισμού για την επανεύρεση του δρόμου προς την ενότητα και τις προϋποθέσεις της. Τό έργο εμπλουτίζεται με φωτογραφικό υλικό από την λειτουργική ζωή της μονής και την περίοδο του Πάσχα στο Άγιον Όρος. Συνεργάζονται: Κάλλιστος Ware, Χρ. Βούλγαρης, Λάμπρος Σιάσος, Γεώργιος Γαλίτης, Νίκος Ματσούκας, π. Ιωάννης Ρωμανίδης, Γεώργιος Πιπερόπουλος, Αλέξανδρος Παπαδερός κ.ά.
    σελ. 274, διάσταση 25 Χ 34
    35 ευρώ

    ΔΙΑΠΛΟΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΓΕΡΟΥΣ
    ΕΤΣΙ ΑΓΙΕ ΗΓΟΥΜΕΝΕ ΜΟΥ

    Item Reviewed: Τήλε-παράθυρα ή καρέκλες εργασίας; Rating: 5 Reviewed By: Press- gr