bbn

  • ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

    Τετάρτη, 29 Οκτωβρίου 2008

    Να, η σημερινή αξία των Τραπεζών...

    .
    ... και πώς το κράτος αντί να τους χαρίζει 28 δις μπορεί, αν θέλει να τις σώσει, να αποκτήσει τον έλεγχό τους!
    . .
    Του Δημήτρη Γεωργίου
    . .
    Η κυβέρνηση δίνει 28 δισ. ευρώ στις Τράπεζες. Τα αναλυτικά στοιχεία όμως για τη σημερινή κατάσταση των Τραπεζών και τις εναλλακτικές δυνατότητες που υπάρχουν είναι αποκαλυπτικά. Κατ' αρχάς, ποια είναι η κεφαλαιοποίησή τους. Σύμφωνα με τις τιμές κλεισίματος του Χρηματιστηρίου στις 24 Οκτωβρίου:
    α) ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΠΟΥ ΕΝΙΣΧΥΟΝΤΑΙ
    Ε.Τ.Ε. 5,900,000,000
    ALPHA 4,030,000,000
    ΠΕΙΡΑΙΩΣ 2,660,000,000
    EUROBANK 3,690,000,000
    Α.Τ.Ε. 1,340,000,000
    Τ.Τ. 640,050,000
    ΠΡΟΤΟΝ 65,190,000
    ΑΣΠΙΣ 57,660,000
    ΑΤΤΙΚΗΣ 204,860,000
    ΣΥΝΟΛΟ 18,587,760,000

    . ,
    β) ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΝΙΣΧΥΟΝΤΑΙ
    ΓΕΝΙΚΗ 153,090,000
    ΕΜΠΟΡΙΚΗ 778,460,000
    MARFIN POPULAR 1,840,000,000
    ΕΓΝΑΤΙΑ 632,590,000
    ΚΥΠΡΟΥ 1,920,000,000
    ΣΥΝΟΛΟ 5,324,140,000
    ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΛΛΑΔΟΣ 688,120,000

    .
    Ας δούμε και ποια ήταν η κεφαλαιοποίηση που είχαν σύμφωνα με την υψηλότερη τιμή των μετοχών τους ( σύμφωνα με στοιχεία της NUNTIUS ΑΧΕΠΕΥ)
    ΤΡΑΠΕΖΑ - ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ ΤΙΜΗ -ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ - ΚΕΦΑΛΑΙΟΠΟΙΗΣΗ

    ΑΛΦΑ 25.22 (16-11-07) 10,371,081,632
    ΑΤΕ 6.26 (27-02-06) 5,667,837,837
    ΕΤΕ 46.09 (07-11-07) 22,889,814,814
    EUROBANK 27.53 (22-05-07) 14,512,242,857
    ΠΕΙΡΑΙΩΣ 28.53 (09-11-07) 9,392,310,980
    ΠΡΟΤΟΝ 11.24 (12-04-07) 704,553,461
    ΑΣΠΙΣ 4.87 (26-01-06) 312,004,666
    ΤΤ 21.97 (05-02-07) 3,124,866,333
    ΑΤΤΙΚΗΣ 6.14 (09-02-06) 833,006,887
    .
    Αφού λοιπόν το σύνολο είναι 18,587 δις, με 9,3 δις ευρώ αποκτάται το 50% όλων των Τραπεζών που ενισχύονται από το δημόσιο με τα ...28 δις. Περισσέυουν δηλαδή και πάνω από 18 δισ. ευρώ. Επίσης το δημόσιο πρέπει να λειτουργήσει ως επενδυτής και να πάρει τα αδιάθετα από τις αυξήσεις Μετοχικού Κεφαλαίου. Γιατί δεν το κάνει;

    ---------------------------------
    • Blogger Comments
    • Facebook Comments

    25 σχολια:

    Ανώνυμος είπε... 29 Οκτ 2008, 9:27:00 π.μ.

    Ναι,να γίνουν και όλοι αυτοί Δημόσιοι Υπαλληλοι,και να δουλεύουμε μια ζωή για να τους πληρώνουμε τούς μισθούς τους! Μα πόσο βλάκας μπορεί να'ναι κανείς?

    Ανώνυμος είπε... 29 Οκτ 2008, 10:00:00 π.μ.

    Καλά είσαι και ΠΟΛΥ άσχετος.
    Τί σχέση έχει βρε μπαρουφολόγε η βούρτσα με τη λούτσα, δηλαδή η κεφαλαιοποίηση των τραπεζών με τη ρευστότητα για τη δανειοδότηση των επιχειρήσεων / πελατών τους;
    (Εκτός και έαν είσαι άλλος ένας που "όχι εκ προθέσεως" δεν κατάλαβε ότι τα λεφτά ΔΕΝ δανείζονται (με 10%) στην τράπεζα για δικά της αλλά γιά να συνεχίσει το δανεισμό προς τις επιχειρήσεις / πελάτες της).
    Σου διέφυγε η “μικρή» αυτή λεπτομέρεια, έτσι;
    ‘Όχι εκ προθέσεως» βέβαια, απλά αναπαράγεις το λαϊκισμό των καναλο-εκβιαστών.

    http://mindcup.blogspot.com είπε... 29 Οκτ 2008, 10:10:00 π.μ.

    http://mindcup.blogspot.com
    ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ
    ΚΑΤΩ Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΑΝΑΠΗΡΩΝ
    http://mindcup.blogspot.com

    Ανώνυμος είπε... 29 Οκτ 2008, 10:23:00 π.μ.

    ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΗΣΤΗΡΙΟ
    ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΦΙΟΥΤΣΕΡ ΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ ΑΓΟΡΩΝ
    ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ
    ΔΙ ΑΥΤΟ ΟΣΟΙ ΑΓΟΡΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ
    ΠΟΥΛΗΣΤΕ ΤΑ ΟΛΑ ΣΗΜΕΡΑ

    Ανώνυμος είπε... 29 Οκτ 2008, 10:24:00 π.μ.

    Έτσι οι πλούσιοι έγιναν πλουσιότεροι,
    και οι φτωχοί φτωχότεροι!

    Με γειά μας!!

    Ανώνυμος είπε... 29 Οκτ 2008, 10:32:00 π.μ.

    ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ
    ΛΟΓΩ ΠΤΩΣΕΩΣ ΤΟΥ DAX
    KAI ΑΡΝΗΤΙΚΩΝ ΦΙΟΥΤΕΣΡ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ
    ΠΟΥΛΗΣΤΕ ΟΤΙ ΑΓΟΡΑΣΑΤΕ ΜΕ ΚΕΡΔΟΣ

    Ανώνυμος είπε... 29 Οκτ 2008, 11:07:00 π.μ.

    ΕΛΑΤΕ ΤΩΡΑ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ ΚΥΒΕΡΝΑΝ ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΥΠΑΓΟΡΕΥΣΟΥΝ ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟ ΓΙΝΟΤΑΝ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΦΑΝΗΚΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΚΑΨΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ. ΠΟΣΟ ΧΑΖΟΣ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΕ Ο ΠΟΛΙΤΗΣ ΝΑ ΞΕΡΑΝΕ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΑΗΔΙΑΣΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΤΟΝ ΑΔΕΙΑΣΕ Ο ΗΓΕΤΗΣ

    Ανώνυμος είπε... 29 Οκτ 2008, 11:20:00 π.μ.

    Δέκα κακουργήματα έχει μαζέψει Ο Κοντομηνάς, ΔΕΚΑ ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑΤΑ!
    Πόσο νόμιμο είναι ένας άνθρωπος με ΤΟΣΟ ΒΑΡΙΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ να ελέγχει τηλεοπτικό σταθμό;
    Δεν υπάρχουν νόμοι επιτέλους;
    Δεν πρέπει κάποτε να ψάξουν οι εισαγγελείς τί έγινε με τα Αμοιβαία Κεφάλαια της Interamerican που κατακλέψανε ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ στο Χρηματιστήριο από τον κοσμάκη και έγινε ζάπλουτος ο Κοντομηνάς με την πώλησή της στη Eureko;
    Δεν υπάρχουν εισαγγελείς, να κινηθούν γρήγορα να γλυτώσουμε από αυτά τα σκουπίδια της τηλεόρασης, τους λακέδες του Κοντομηνά, τον αποτυχημένο κομπλεξικό Κύρτσο και τον φανατικό πρασινοφρουρό Βερύκιο;
    Όχι άλλο κάρβουνο!

    anetos είπε... 29 Οκτ 2008, 11:21:00 π.μ.

    Κάποιος «..έμπειρος τραπεζίτης» στο «Δηκτη» της καθημερινής
    Λεει «ξεχάστε τις μικρές τράπεζες ...δεν μπορούν να ανταποκριθούν στο νέο περιβάλλον ......« ! !! αυτά έλεγε και ο Αραπογλου και είδες που πήγε η μετοχή του ...
    Ενώ οι οι μεγάλες «έμπειρε τραπεζίτη» ....μπορούν το βλέπουμε από το πως έπεσαν επάνω στα ξένα κόλλυβα (λεφτά ) αφήστε τις προβοκατόρικες παραινέσεις .Υπάρχουν μικρομεσαίες τράπεζες που είναι μια χαρά και αξιοπρεπείς και δεν διατρέχουν κανένα κίνδυνο εκτός από τέτοια στημένα παιχνίδια ,όπως με τις καταθέσεις που τράβηξε η ΕΤΕ λόγω «ασφάλειας» και «μεγέθους» και δήθεν συμβουλές από
    «έμπειρους τραπεζίτες» ...

    Ανώνυμος είπε... 29 Οκτ 2008, 11:37:00 π.μ.

    αν δεν ειχα λιγα φρανγκα στην τραπεζα απο εργασια μου,ολοψυχα θα ευχωμουνα να πεση πανουκλα στις τραπεζες,,η μαυρη,,αλλα ετσι που ειναι τα πραγματα μαλλων γινομαι συνενοχος του τραπεζικου λομπι.τι σου ειναι αυτη η δημοκρατια!

    Ανώνυμος είπε... 29 Οκτ 2008, 11:55:00 π.μ.

    giati den to kanei??
    giati to kratos epixeirimatias apeteixe! apla !

    Ανώνυμος είπε... 29 Οκτ 2008, 12:05:00 μ.μ.

    Aν το κράτος ή οποιοσδήποτε άλλος άρχιζε να αγοράζει τις μετοχές συνέχεια μέχρι να φθάσει το 50% η τιμή τους θα ανέβαινε διαρκώς και θα στοιχιζαν πολύ περισσότερο.
    Δεν το καταλαβαίνεις αυτό;

    Ανώνυμος είπε... 29 Οκτ 2008, 12:06:00 μ.μ.

    Καλα αυτα που λες εσυ μπορει να βγει και να τα πει και κανενα κομμα αυριο μεθαυριο. Τετοιες βλακειες μαθαμε να ακουμε.

    STAMATIS είπε... 29 Οκτ 2008, 12:19:00 μ.μ.

    Εαν αυτά τα χρήματα διατεθούν για την ενίσχυση των οικονομικά ασθενέστερων συμπολιτών μας ειναι σίγουρο πως θα εξυγιανθούν οι συμπολίτες μας , η ανεργία , το εμπόριο και οι τράπεζες .
    Αλλα για να γίνει αυτό θα πρέπει κάποιοι αρμόδιοι να μάθουν να σκέφτονται πριν δώσουν μια λύση σε ένα πρόβλημα .
    Αλήθεια ποιος εγκέφαλος μπορεί να σκέφτεται τέτοιες λύσεις ;

    Ανώνυμος είπε... 29 Οκτ 2008, 12:28:00 μ.μ.

    Καθαρίζει ο βράχος ΤΗΣ ΗΘΙΚΗΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ!

    Ανώνυμος είπε... 29 Οκτ 2008, 2:06:00 μ.μ.

    Ο Λάτσης έχει τη Eurobank. Ο Λάτσης είναι εφοπλιστής. Γιατί δεν χρηματοδοτείται μόνος του αλλά περιμένει λεφτά απο τη κυβέρνηση; Τόσο πολύ τον φοβάται ο Καραμανλής;

    Ανώνυμος είπε... 29 Οκτ 2008, 2:46:00 μ.μ.

    Το κομμα υποδηλωνει δεκαδικους αριθμους, αμερικανοβλακα!

    Ανώνυμος είπε... 29 Οκτ 2008, 5:02:00 μ.μ.

    "Επίσης το δημόσιο πρέπει να λειτουργήσει ως επενδυτής και να πάρει τα αδιάθετα από τις αυξήσεις Μετοχικού Κεφαλαίου. Γιατί δεν το κάνει;"

    Στη Μ.Βρεττανία που το έκαναν έχουν κυβέρνηση σοσιαλδημοκρατική.Στην Ελλάδα δεν το κάνει η κυβέρνηση γιατί είναι δεξιοί προδότες των συμφερόντων της μεγάλης πλειοψηφίας του λαού.

    Ανώνυμος είπε... 29 Οκτ 2008, 9:10:00 μ.μ.

    ΠΑΡΑΙΝΕΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΚΑΤΑΡΡΕΟΝΤΕΣ ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ

    ΚΩΣΤΑ ΓΙΑ ΔΕΣ ΛΙΓΟ ΤΟΝ ΑΠΙΘΑΝΟ ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗ
    ΠΡΙΝ ΜΕΤΑΝΟΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΠΟΥ ΑΠΟΤΟΛΜΑ ΕΡΗΜΗΝ ΤΟΥ ΛΑΟΥ.
    ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗ ΧΑΡΙΣΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑ ΣΤΟΥΣ ΙΔΙΩΤΕΣ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ ΤΑ 28 ΔΙΣ €

    ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟΤΙΜΩΝΤΑΙ 19 ΔΙΣ € ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΞΙΑ.

    ΟΠΟΙΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΚΤΡΩΜΑ ΝΟΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΩΣΤΕ ΜΕ ΣΥΝΟΠΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΝΑ ΠΑΡΑΠΕΜΦΘΟΥΝ, ΟΣΟΙ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΙ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ, ΓΙΑ ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ.

    ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗ ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΕΞΟΡΓΗΣΕΙ.
    ΑΝ ΔΩΣΕΙΣ ΤΑ ΟΒΟΛΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΤΩΝ ΜΕΤΟΧΩΝ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ.
    ΑΛΟΙΩΤΙΚΑ ΕΙΣΑΙ ΥΠΟΛΟΓΟΣ ΙΔΕΧΘΟΥΣ ΑΠΙΣΤΙΑΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΗ ΤΗΣ Τ.Ε.
    ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΠΛΕΟΝ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ.
    Η ΑΦΡΟΣΥΝΗ ΣΑΣ ΚΑΤΕΣΤΗ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ.
    ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ ΜΑΓΚΕΣ.
    ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ ΑΜΕΣΑ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΠΡΟΣ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ ΜΕΘΟΔΕΥΣΕΙΣ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΗΣ ΛΗΣΤΕΙΑΣ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΙΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΡΒΑΝΑ
    ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΗ ΑΜΕΣΗΣ ΤΙΜΩΡΙΑΣ ΚΑΘΕ ΕΝΟΧΟΥ...

    Ανώνυμος είπε... 29 Οκτ 2008, 9:20:00 μ.μ.

    ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΑΝ ΤΟΥΡΚΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ
    ΕΠΑΙΖΑΝ ΤΟΞΙΚΑ ΧΑΡΤΙΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ
    ΘΕΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ ΝΑ ΣΩΘΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΤΟΥΣ.
    Ε ΟΧΙ ΚΥΡΙΟΙ
    ΟΣΟΙ ΕΙΣΤΕ ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΩΣΕΤΕ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΤΩΝ ΙΔΡΥΜΑΤΩΝ ΣΑΣ.
    ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΣΤΟΥΣ ΕΠΙΛΗΣΜΟΝΕΣ ΤΟΥ ΟΡΚΟΥ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΗΔΕΣ.
    ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΕΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΤΟ ΑΞΙΟΠΟΙΝΟ ΤΥΧΟΝ ΞΕΛΑΣΠΩΜΑΤΟΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ.
    ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΟΙ ΦΑΝΦΑΡΕΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΞΕΠΜΡΟΣΤΙΑΣΜΑ ΜΙΣΤΕΡ ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗ.

    Ανώνυμος είπε... 29 Οκτ 2008, 10:14:00 μ.μ.

    Tεραστιος βλακας ολκης με επιχειρηματολογια καφενειου.

    Με τη δικια του τη λογικη θα χει 2000 ευρω στην τραπεζα κι αν ο δεικτης του ΧΑΑ παει 2000 , θα αγορασει ολο το δεικτη.

    Εμπλεξε τη βουρτσα με την πουτσα..

    Ανώνυμος είπε... 29 Οκτ 2008, 10:56:00 μ.μ.

    ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΚΡΕΒΑΤΙ ΕΝΤΑΤΙΚΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΗΜΑ??? ΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΕ ΑΠΟΜΟΝΩΜΕΝΑ ΧΩΡΙΑ ΚΑΙ ΞΕΧΑΣΜΕΝΑ ΝΗΣΙΑ?? ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΕΥΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΕ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΤΩΝ 500 ΕΥΡΩ? ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΣΩΝΟΥΣ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ.....ΜΑ ΟΛΑ??!!!

    Ανώνυμος είπε... 29 Οκτ 2008, 11:49:00 μ.μ.

    ΟΠΟΙΟΣ ΣΚΑΜΠΑΖΕΙ ΑΓΓΛΙΚΑ ΑΣ ΔΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΣΤΟ SITE http://www.chrismartenson.com/ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟ ΦΑΥΛΟ ΚΥΚΛΟ ΔΑΝΕΙΑ, ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ. ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΙΚΟ!

    Ανώνυμος είπε... 30 Οκτ 2008, 7:29:00 μ.μ.

    Δεν κατάλαβα ρε παιδιά. Τα 28 αυτά τα δίνει το κράτος ή ΘΑ τα δώσει ΑΝ δεν έχουν να πληρώσουν αναλήψεις και δάνεια? Γιατί αν τα δίνει έτσι απλά, είμαστε 10 000 000 δηλαδή θα μπορούσε το κράτος να βάλει στον καθένα μας 28 0000 στην εθνική παράδειγμα και τελικά και ο κόσμος να κρατήσει ζωντανές τις επιχειρήσεις γιατι θα έχουν λεφτά να αγοράσουν και να κινηθούν και θα "μπούνε" τα λεφτά στις τράπεζες. Ως άσχετως με τα οικονομικά ρωτάω.


    Γιατί αν έχω δίκιο και δεν το σκέφτηκε ο μουλαροσκούφ.... εεε ο αλογοσκούφηςμ τότε είναι ηλίθιος και να πάει φυλακή γι΄αυτό ποθ πάει να κάνει.

    Κι αν το ξέρει σαν λύση και δεν το εφαρμώζει, τότε δεν πρέπει να πάει απλά φυλακή...

    STAMATIS είπε... 31 Οκτ 2008, 2:52:00 μ.μ.

    Έτσι είναι φίλε μου 28000 ευρώ το κάθε άτομο φαντάσου που θα πήγαινε η οικονομία και πόσο ΦΠΑ εισεπρατε το κράτος από όλη αυτή τη κίνηση !!!

    Item Reviewed: Να, η σημερινή αξία των Τραπεζών... Rating: 5 Reviewed By: Press- gr