Στο βάθρο της Moto3 ο Θανάσης Σίσσης...

Για πρώτη φορά στην Ιστορία ένα ελληνικό όνομα ανεβαίνει στο βάθρο σε αγώνα GP. Ο Θανάσης Σίσσης ή Arthur Sissis, μιας και είναι Αυστραλό...

Για πρώτη φορά στην Ιστορία ένα ελληνικό όνομα ανεβαίνει στο βάθρο σε αγώνα GP. Ο Θανάσης Σίσσης ή Arthur Sissis, μιας και είναι Αυστραλός, γόνος δεύτερης γενιάς μεταναστών, στην πρώτη του χρονιά στη Moto3 σημείωσε την καλύτερή του εμφάνιση, στον αγώνα της πατρίδας του, με την 3η θέση στο Phillip Island.
Ήδη πρωταθλητής 2012, ο Sandro Cortese, πήρε και την 5η του φετινή νίκη, ισοφαρίζοντας την επίδοση του Maverick Vinales, αφού τερμάτισε με διαφορά 2,108 δευτερολέπτων μπροστά από τον πορτογάλο Miguel Oliveira της Suter Honda.
Ο Cortese δήλωσε κατόπιν ότι αυτό ήταν το καλύτερο Σαββατοκύριακο της χρονιάς. Με τη νίκη του επίσης ισοφάρισε το ρεκόρ βάθρων (14) στην ίδια σαιζόν για τις μικρότερες κατηγορίες (πλην MotoGP δηλαδή) που πλέον συγκατέχει με τους Alvaro Bautista (από το 2006) και τον Nico Terol, όταν το 2010 αναδείχθηκε δεύτερος στα GP125.
 Στο βάθρο της Moto3 ο Θανάσης Σίσσης
O μόνος που ανησύχησε το νικητή ήταν ο Oliveira (Estrella Galicia) που πίεσε προς το τέλος του αγώνα, ωστόσο αναγκάστηκε τελικά να συμβιβαστεί με τη δεύτερη θέση. Ο Πορτογάλος δήλωσε ότι έκανε το καλύτερο αποτέλεσμα της καριέρας του, παρότι δεν είχε την πρόσφυση που θα ήθελε, προσθέτοντας ότι ο αγώνας ήταν πολύ διασκεδαστικός.
Η τρίτη θέση κρίθηκε πάνω στο νήμα, καθώς 4 αναβάτες τερμάτισαν σε λιγότερο από ένα δέκατο του δευτερολέπτου μεταξύ τους, συνθέτοντας τον πιο σφικτό τερματισμό στην Ιστορία.
Ο ελληνικής καταγωγής Αυστραλός, rookie στην κατηγορία και συναθλητής του Cortese στην Red Bull Ajo, Θανάσης Σίσσης, έκανε τη μεγαλύτερη φετινή του επιτυχία, δηλώνοντας στο παρκ-φερμέ ότι ήταν ευτυχισμένος. «Ούρλιαζα μέσα στο κράνος μου», αποκάλυψε.
Τέταρτος πέρασε τη γραμμή ο συναθλητής του Oliveira, Ισπανός Alex Rins, που έτσι αύξησε τη διαφορά του από τον Romano Fenati της Team Italia στους 5 βαθμούς, καθώς έχουν την προσωπική τους μάχη για τον τίτλο «rookie of the year». Ο Fenati ήταν 6ος, έχοντας χάσει την πέμπτη θέση για 2 χιλιοστά του δευτερολέπτου από το Danny Kent (Red Bull KTM).
Η εξέλιξη του αγώνα πάντως άλλαξε από νωρίς, όταν ανακοινώθηκε ότι οι Jonas Folger (Mapfre Aspar), Luis Salom (RW Racing GP), Alberto Moncayo (Andalucia JHK t-Shirt Laglisse), Louis Rossi (Racing Team Germany) και Jack Miller (Caretta Technology) είχαν τιμωρηθεί με διέλευση από τα πιτ, διότι είχαν παραβιάσει την εκκίνηση. Την ώρα που γινόταν γνωστή η επιβολή της ποινής, ο Rossi είχε μια έξοδο.
Ο Folger επέστρεψε στον αγώνα με αξιώσεις και κατάφερε να τερματίσει 11ος. Ένα βαθμό με τη 15η θέση του απέσπασε και ο Salom, μικρή συνεισφορά στην προσπάθειά του να διατηρήσει τη 2η θέση της βαθμολογίας.
Με τον καταποντισμό τόσων δυνατών αναβατών, πολλοί άλλοι προωθήθηκαν αυτόματα και ανέλπιστα. Έτσι ο Alessandro Tonucci (Team Italia FMI) τερμάτισε 7ος, ενώ ο Efren Vazquez που ξεκίνησε από την πρώτη σειρά, πέρασε την γραμμή τερματισμού 8ος.
Πίσω του ο μικρός αδερφός του Marc, o Αlex Marquez (Ambrogio Next) και 10ος ο εξάδελφος του Maverick, Isaac Vinales (Ongetta-Centro Seta).
Βαθμολογήθηκαν ακόμα οι Adrian Martin (12ος, T-shirt Laglisse), Jakub Kornfeil (13ος, Redo- Ongetta-Centro Seta) και Brad Binder (14ος RW Racing).
Ο 50ος αγώνας GP του Zulfahmi Khairuddin τέλειωσε, όταν κόλλησε ο κινητήρας του και τον πέταξε κάτω. Δύσκολο αγώνα είχε και ο Maverick Vinales (Blusens Avintia) που έπεσε στην Siberia ενώ απέμεναν 8 γύροι. Επέστρεψε στα πιτ με το φέρινγκ της μοτοσυκλέτας του να κρέμεται στην άσφαλτο και την ECU κατεστραμμένη.