Με πλεονέκτημα έδρας κόντρα στην Εφές ο πρωταθλητής Ευρώπης

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να επικρατήσει της Χιμκι, έχοντας σε πολύ μεγάλη βραδιά τον Κώστα Παπανικολάου με 79-70. Οι παίκτες του Γιώρ...

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα με τη νίκη τους εξασφάλισαν την πρόκριση τους ως δεύτεροι από τον ΣΤ' Όμιλο και πλέον θα αντιμετωπίσουν με πλεονέκτημα έδρας την Εφές στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο αγώνας:

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν στα πρώτα λεπτά του αγώνα να προηγηθούν με 3-7, έπειτα από τρίποντο του Κέλβιν Ρίβερς, ο οποίος βρισκόταν σε πολύ καλή κατάσταση. Ο Πρίντεζης μείωσε σε 5-7 και ο Φριτζόν σημείωσε το 5-10 για τους Ρώσους. Ο Έισι Λο μείωσε σε 9-12, ενώ ο Πολ Ντέιβις ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους για την ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις (9-14).

Στη συνέχεια, ο Κώστας Παπανικολάου μείωσε σε 12-14 και ο Ντέιβις έκανε το 16-12. Ο Ρίβερς έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην Χίμκι (14-18) για να μειώσει με κάρφωμα ο Τζος Πάουελ σε 16-18. Ο Πέρο Άντιτς ισοφάρισε σε 18-18 και ο Τζος Πάουελ ξανά έδωσε το προβάδισμα τους "ερυθρόλευκους" (20-18). Ο Βασίλης Σπανούλης έκανε το 22-18 για να διαμορφώσει ο Ζόραν Πλάνινιτς το σκορ, με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης (22-20).

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι Πειραιώτες κατάφεραν να αποσπαστούν επτά πόντους (29-22), με τον Κάιλ Χάινς που είχε περάσει στο παρκέ, ενώ ο Στράτος Περπέρογλου σημείωσε το 31-22 6:25'' πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Ο Αογκοστίν με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 31-24 και ο αρχηγός των "ερυθρολεύκων", Βασίλης Σπανούλης με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους δέκα πόντους (34-24).

Ο Ζόραν Πλάνινιτς με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 34-26 και ο Κάιλ Χάινς ανέβασε την διαφορά και πάλι στους δέκα πόντους (36-26). Ο Αογκοστίν μείωσε σε 38-30 για να σημειώσει ο Γιώργος Πρίντεζης το 40-30. Ο Σπανούλης με ακόμα ένα τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 13 πόντους, ενώ και πάλι ο αρχηγός του Ολυμπιακού πέτυχε το 45-30.

Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Ρίμας Κουρτινάιτις αντέδρασαν και κατάφερα να κλείσουν το ημίχρονο με 45-38, έπειτα από ένα σερί 8 πόντων.

Διατήρησε το προβάδισμα του

Ο Κόπονεν μείωσε σε 45-40 για τους Ρώσους, με τον Κώστα Παπανικολάου να σημειώνει το 48-40 για τον Ολυμπιακό στο 31ο λεπτό του ματς. Ο Έλληνας φόργουορντ των γηπεδούχων με ακόμα ένα τρίποντο επανέφερε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, δίνοντας τέλος στο σερί 10-0 της Χίμκι (51-40). Ο Αογκοστίν έκανε το 51-44 για τους φιλοξενούμενους, με τον Σπανούλη να κάνει το 53-44.

Οι Ρώσοι, όμως στο 25ο λεπτό με τρίποντο του Ζόραν Πλάνινιτς μείωσε στους τέσσερις πόντους (55-51), με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ, καθώς η ομάδα του έχασε την διαφορά. Ο Κάιλ Χάινς με 12 βολές πέτυχε το 56-51 για τους "ερυθρόλευκους", ενώ ο Ντέιβις με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έφερε τους Ρώσους σε απόσταση αναπνοής (56-54).

Ο Ζόραν Πλάνινιτς, μάλιστα δύο λεπτά πριν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο ισοφάρισε σε 56-56 για την Χίμκι. Ο Βασίλης Σπανούλης με 1/2 βολές σημείωσε το 57-56 και ο Κώστας Παπανικολάου με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (60-56). Ο Πλάνινιτς με 1/2 βολές έκανε το 60-57, σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Ο Φριτζόν στο 31ο λεπτό μείωσε στον πόντο για την Χίμκι και ο Παπανικολάου έκανε το 62-59. Στη συνέχεια, ο Κάιλ Χάινς με καλάθι, αλλά άστοχη συμπληρωματική βολή σημείωσε το 64-59. Στο 32ο λεπτό ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση έκανε με ακόμα ένα σουτ τριών πόντων το 67-59. Ο Αογκοστίν μείωσε σε 67-61, ενώ καμία από τις δύο ομάδες για τα επόμενα δύο λεπτά δεν κατάφερε να σημειώσει κάποιο πόντο.

Ο Κώστας Παπανικολάου με ακόμα ένα τρίποντο έκανε το 70-61, ενώ με την εύστοχη συμπληρωματική βολή ανέβασε την διαφορά στους δέκα πόντους (71-61), 4!15'' πριν από το τέλος. Ο Αογκοστίν μείωσε σε 71-63 για να κάνει ο Πάουελ το 73-63, ενώ ο Ντέιβις πέτυχε το 73-65. Ο Έισι Λο έκανε το 75-65 για να κάνει ο Αμερικανός το 77-70. Ο Περπέρογλου σημείωσε το 79-70, σκορ με το οποίο πήρε τελικά τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 45-38, 60-57, 79-70.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 9, Λο 10, Άντιτς 2, Σπανούλης 15(2), Περπέρογλου 4, Σλούκας, Πάουελ 8, Πρίντεζης 7(1), Παπανικολάου 21(6), Κατσίβελης 3(1).

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Αογκοστίν 19, Φριτζόν 8(2), Κοπόνεν 5, Βίαλτσεφ 4, Λόντσαρ 2, Ρίβερς 7(1), Μόνια, Πλάνινιτς 12(1), Ντέιβις 13. sport24.gr