Έκανε το πρώτο βήμα ο ΠΑΟΚ

Το γκολ του Σαλπιγγίδη στις καθυστερήσεις χάρισε τη νίκη στον ΠΑΟΚ, με σκορ 2-1 επί του Αστέρα, όμως δεν του εξασφαλίζει και την πρόκρι...

Το γκολ του Σαλπιγγίδη στις καθυστερήσεις χάρισε τη νίκη στον ΠΑΟΚ, με σκορ 2-1 επί του Αστέρα, όμως δεν του εξασφαλίζει και την πρόκριση, αφού οι Αρκάδες πέτυχαν αυτό που ήθελαν, ένα γκολ στην Τούμπα. Ο Αθανασιάδης άνοιξε το σκορ στο 24’, όμως ο Ναβάρο (63’) έφερε, προσωρινά, τα πράγματα στα ίσια. Στις 27/4 ο επαναληπτικός στην Τρίπολη. Καλύτερη η ομάδα του Δώνη, πήγε να «πληρώσει» το κακό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο, όμως στη συνέχεια έχασε πολλές ευκαιρίες. Σπουδαίες ευκαιρίες έχασε και ο Αστέρας, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Σανκαρέ στο 95’. Το ματς: Με την Τούμπα γεμάτη, με το πάθος στις εξέδρες να ξεχειλίζει και οι τους παίκτες του ΠΑΟΚ να μπαίνουν δυνατά ξεκίνησε η αναμέτρηση στη Θεσσαλονίκη. Ο Αστέρας Τρίπολης προσπαθούσε να «κρατήσει» μακριά από τα καρέ του τους παίκτες του Δώνη. Με πίεση στα τρία τέταρτα του γηπέδου και με τους Ναβάρο και Ντε Μπλάσις να θέλουν να… τρέξουν στην κόντρα κατάφερε να κρατήσει μηδέν στο πρώτο… εικοσάλεπτο της αναμέτρησης. Εκεί, ο Λάζαρ και ο Λόρενς συνεργάστηκαν πολύ καλά, ο Ρουμάνος μπήκε από δεξιά, γύρισε τη μπάλα ο επερχόμενος Αθανασιάδης πρόλαβε τον Σανκαρέ και πλάσαρε στην κίνηση ανοίγοντας το σκορ. Από εκεί και πέρα, ο ΠΑΟΚ, έριξε ταχύτητα, προσπάθησε να κυκλοφορήσει τη μπάλα και έδωσε την δυνατότητα στον Αστέρα να ανέβει λίγο στο γήπεδο και να ψάξει την κόντρα, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να δίνει χώρο στον Αστέρα και να το πληρώνει. Οι Αρκάδες το εκμεταλλεύτηκαν, κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ έγιναν και πιο κινητικοί με τον Καλαντζή να μπαίνει στη θέση του Λέντσε. Από τα πόδια του ξεκίνησε και το γκολ της ομάδας του Τσιώλη, αφού η μπάλα, με την βοήθεια του Αποστολόπουλου έφτασε στον Ναβάρο, ο οποίος ψύχραιμα πλάσαρε και έκανε το 1-1. Ο Δώνης έριξε ότι όπλο είχε στη διάθεσή του, στον αγώνα, την στιγμή που ο Τσιώλης μετέτρεπε, όταν έκανε άμυνα, τον Αλβάρες σε τρίτο στόπερ, ανάμεσα στους Μπαρτολίνι και Σανκαρέ. Τα λεπτά κυλούσαν, οι παίκτες του Αστέρα είχαν πρωταρχικό στόχο να «παγώσουν» το παιχνίδι και στη συνέχεια να εκμεταλλευτούν κάποια κόντρα που θα είχαν. Ένα τραγικό λάθος του Μπαντή, που δεν συνεννοήθηκε με τον Σανκαρέ έδωσε την ευκαιρία στον Σαλπιγγίδη να σκοράρει με το στήθος και να δώσει τη νίκη στον ΠΑΟΚ, αφού στις καθυστερήσεις το δοκάρι στο σουτ του Σανκαρέ σταμάτησε την ομάδα του Αστέρα. Οι συνθέσεις: ΠΑΟΚ (Γιώργος Δώνης): Ιτάνζ, Αποστολόπουλος (76’ Κωνσταντινίδης), Σίντεφελντ, Κατσουράνης, Λίνο, Κάτσε (76’ Ρομπέρ), Λαζάρ (83’ Φωτάκης), Καμαρά, Λόρενς, Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης. Στον πάγκο: Γλύκος, Κουμαλό, Κίτσιου, Ετό. Αστέρας Τρίπολης (Σάκης Τσιώλης): Μπαντής, Τσαμπούρης, Μπαρτολίνι, Σανκαρέ, Πιπίνης, Ουσέρο, Αλβάρες (92’ Φορμίκα), Ναβάρο, Ράγιος, Ντε Μπλάσις, Λέντσε (46’ Καλαντζής). Στον πάγκο: Γεωργακόπουλος, Κουρμπέλης, Καστέλς, Κάφα, Κοντοές. Πηγή: Sport-fm.gr Betsonic.com – Ξεπεράσαμε την κρίση