Έπεσε το Περιστέρι, σώθηκε ο Ηλυσιακός

Μεγάλο ματς με απίστευτο φινάλε! Το Περιστέρι επικράτησε 83-82 του Ηλυσιακού, όμως «αποχαιρέτησε» την Α1 μπάσκετ, καθώς χρειαζόταν ν...

Μεγάλο ματς με απίστευτο φινάλε! Το Περιστέρι επικράτησε 83-82 του Ηλυσιακού, όμως «αποχαιρέτησε» την Α1 μπάσκετ, καθώς χρειαζόταν νίκη με τουλάχιστον τρεις πόντους. Από την άλλη, η ομάδα των Ηλυσίων γνώρισε την πιο «γλυκιά» φετινή ήττα της, καθώς η διαφορά στο σκορ ήταν αρκετή να της χαρίσει την παραμονή.
 Οι Περιστεριώτες έστειλαν επίτηδες το παιχνίδι στην παράταση για να προσπαθήσουν εκεί να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με την διαφορά, όμως δεν τα κατάφεραν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμη και με 12 πόντους στην δεύτερη περίοδο, αλλά στη συνέχεια ήρθαν τα πάνω-κάτω.
 Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Παπαντωνίου με 24 πόντους, στους 26 σταμάτησε ο Στόγκλιν για τους φιλοξενούμενους.
 Τα δεκάλεπτα: 17-16, 34-27, 48-49, 76-76, 83-83 (παράταση) Περιστέρι (Τζίμης Κουστένης): Παπαντωνίου 24, Κομποδιέτας 18, Βλάχος, Κανονίδης 13, Ψαρόπουλος, Μάντζαρης 2, Μίτσελ 14, Πέτρουλας 7, Μελισσαράτος, Γαλιώτος 2, Λάκκας, Ζούμπος 3 Ηλυσιακός (Λιόγας): Παππάς, Καυκής 9, Αναγκόνιε 12, Χατζής 8, Σπανός, Δορκοφίκης 7, Αντωνάκης 1, Μόρισον 8, Γουΐσε, Μάρας 6, Παραγυιός 5, Στόγκλιν 26
Πηγή: sport-fm.gr