Η Ελλάδα στην τετράδα

Μία θέση στο βάθρο, γιατί όχι και την πιο υψηλή, θα διεκδικήσει η Εθνική Παίδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Κιέβου. Το ελληνικό συγ...

Μία θέση στο βάθρο, γιατί όχι και την πιο υψηλή, θα διεκδικήσει η Εθνική Παίδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Κιέβου. Το ελληνικό συγκρότημα επικράτησε 42-38 της Γαλλίας στα προημιτελικά και στον ημιτελικό του Σαββάτου (18:45) θα αντιμετωπίσει το νικητή του  Σερβία-Γερμανία (21:00). Το παιχνίδι «στράβωσε» νωρίς για την ελληνική ομάδα, αφού ο Γιώργος Παπαγιάννης φορτώθηκε με δύο φάουλ μετά από πέντε αγωνιστικά λεπτά. Οι «τρικολόρ» εκμεταλλευόμενοι και την απουσία του νεαρού σέντερ και με όπλο τα ριμπάουντ πήραν τα ηνία του αγώνα και έφτασαν και σε προβάδισμα δέκα πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο (15-25). Το συγκρότημα του Μάνου Μανουσέλη επέστρεψε στο ματς και προηγήθηκε με 31-30 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Η συνέχεια ήταν θρίλερ, με την Εθνική να ξεφεύγει με 40-36 στο τελευταίο λεπτό, αλλά τους Γάλλους να μειώνουν στο καλάθι και να χάνουν την ευκαιρία με τον Λεμπέφ να ισοφαρίσουν 4’’ πριν το τέλος. Ο Χαραλαμπόπουλος, που ήταν πρώτος σκόρερ της Εθνικής με 14 πόντους, διαμόρφωσε από τη γραμμή των βολών το τελικό σκορ. Αξίζει να σημειωθεί πως η Εθνική είχε 0/17 τρίποντα (!) και μόνο ένα εύστοχο σουτ εκτός ρακέτας. Δεκάλεπτα: 7-10, 13-20, 27-30, 42-38. Οι πόντοι της ελληνικής ομάδας: Χαραλαμπόπουλος 14 (6 ριμπ.), Παπαγιάννης 8 (13 ριμπ.), Κόνιαρης 8, Σκουλίδας 4 (8 ριμπ.), Μιχαλούτσος 4, Φλιώνης 2, Μουράτος 2, Φραγκιαδάκης, Καμαρας, Ντουζίδης. Πηγή: sport-fm.gr