Ο ΠΑΟΚ θέλει το Γερμανό του…

Από Γερμανό σε Γερμανό πέφτει ο ΠΑΟΚ στις αναμετρήσεις του με τη Μέταλιστ για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Αυτή τη φορά η UEFA ό...

Από Γερμανό σε Γερμανό πέφτει ο ΠΑΟΚ στις αναμετρήσεις του με τη Μέταλιστ για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Αυτή τη φορά η UEFA όρισε ως ρέφερι του επαναληπτικού στο Χάρκοβο την ερχόμενη Τετάρτη τον Φλόριαν Μέιερ. Βοηθοί του θα είναι οι συμπατριώτες του Χόγκερ Χένσελ και Κρίστοφ Μπόρνχορστ, ενώ τέταρτος διαιτητής επιλέχθηκε ο, επίσης, Γερμανός, Πέτερ Σίπελ. Παρατηρητής διαιτησίας θα είναι ο Σλοβένος Μίλοβαν Νίκολιτς, ενώ παρατηρητής της ευρωπαϊκής ομοσπονδίας ο Βέλγος Λεόν Σέλινγκς. Ο 45χρονος νομικός είχε αναδειχθεί κορυφαίος διαιτητής στη χώρα του το 2008, ενώ στο παλμαρέ του έχει τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ του 2007 που έγινε στην Αθήνα ανάμεσα στη Μίλαν και τη Λίβερπουλ, όπου είχε επιλεγεί ως τέταρτος. Έχει σφυρίξει σε πέντε ματς ελληνικών ομάδων. Τον Παναθηναϊκό με την Οσέρ (0-1) στη φάση των «32» του Κυπέλλου UEFA την περίοδο 2003-04, την ΑΕΚ με τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (0-1) στον πρώτο γύρο του Κυπέλλου UEFA την περίοδο 2005-06, την ΑΕΚ με τη Λιλ εκτός έδρας (ήττα για την ελληνική ομάδα με 3-1) για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ την περίοδο 2006-07, τον Παναθηναϊκό εκτός έδρας με την Κοπεγχάγη (ήττα για την ελληνική ομάδα με 3-1) για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ την περίοδο 2010-11 και ξανά τον Παναθηναϊκό με την Τότεναμ (1-1) για τη φάση των ομίλων του Europa League την περίοδο 2012-13. Στο δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση το 2010-11, ο Μέιερ σφύριξε τον αγώνα της ουκρανικής ομάδας με τη Σαμπντόρια, όπου η Μέτλιστ επικράτησε 2-1, ενώ την ίδια περίοδο για τη φάση των «16» ο Μέιερ διηύθυνε και την αναμέτρηση της Ντιναμό Κιέβου με τη Μάντσεστερ Σίτι (2-0). Το 2011-12 ήταν διαιτητής στην αναμέτρηση Σαχτάρ Ντόνετσκ – Μπαρτσελόνα (0-1) για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ το 2008-09 διαιτήτευσε την αναμέτρηση Σαχτάρ – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 2-0. Πηγή: Sport-fm.gr