Έμειναν στο «Χ» Παναθηναϊκός και Βέροια

Μετά την κάκιστη εικόνα και την βαριά ήττα από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη, ο Παναθηναϊκός έβγαλε και στον αγωνιστικό χώρο της Λεωφό...

Μετά την κάκιστη εικόνα και την βαριά ήττα από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη, ο Παναθηναϊκός έβγαλε και στον αγωνιστικό χώρο της Λεωφόρου τα προβλήματά του και έμεινε στο 1-1 με την Βέροια για την 3η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Ο Αμπεΐντ πέτυχε το γκολ των «πράσινων» στο 44ο λεπτό, με τον Mοχάμεντ στο 54’ να ισοφαρίζει, σε μια φάση που ξεκίνησε από οφσάιντ… Οι γηπεδούχοι, αν και για πρώτη φορά φέτος είχαν τον Μάρκους Μπεργκ στην κορυφή της επίθεσης από το ξεκίνημα του αγώνα, αναλώθηκαν σε ένα παράλληλο παιχνίδι, δείχνοντας μεγάλη αδυναμία στο να περάσουν κάθετα την μπάλα στον Σουηδό. Η Βέροια το εκμεταλλεύτηκε, κράτησε το 1-1 μέχρι το φινάλε και μάλιστα έχασε σημαντικές ευκαιρίες να πάρει ακόμα και τη νίκη (δοκάρι 61΄). Με την ισοπαλία αυτή πάντως έμεινε αήττητη μετά από τρεις αγωνιστικές. Το ματς: Ο Παναθηναϊκός βρήκε απέναντί του μια ομάδα που ήταν αποφασισμένη να περιμένει, οχυρωμένη πολύ σωστά και με διπλό αμυντικό «τείχος» και που θα επιχειρούσε να απειλήσει μόνο με γρήγορες αντεπιθέσεις. Οι «πράσινοι» τα βρήκαν σκούρα στην προσπάθεια να διασπάσουν την άμυνα της Βέροιας, προσπαθούσαν κυρίως από αριστερά, ωστόσο, η πρώτη καλή στιγμή ήρθε από την απέναντι πλευρά με τον Μπεργκ να σουτάρει στην κίνηση από σέντρα του Μαρινάκη στο 10ο λεπτό. Από τον άξονα, ήταν… σχεδόν ακατόρθωτο για τους παίκτες του Αναστασίου να βρουν διαδρόμους και γι’ αυτό οι πτέρυγες μονοπώλησαν τον τρόπο ανάπτυξης του Παναθηναϊκού. Στο 42ο λεπτό, ο Μπεργκ είδε τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι από την κεφαλιά που έκανε έπειτα από κόρνερ του Μπαιράμι και στο 44’, ο Αμπεΐντ άνοιξε το σκορ. Από πολύ ωραία μπαλιά του Τριανταφυλλόπουλου, ο νεαρός χαφ πέρασε δύο αντιπάλους από αριστερά, έβαλε την κόντρα στον Αναστασόπουλο που έκανε την έξοδο και έγραψε το 1-0! Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αιφνιδιάσει με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά αντ’ αυτού, αιφνιδιάστηκε από τη Βέροια και την… τύχη. Ο Αμπεΐντ δοκίμασε το πόδι του από πλάγια θέση στο 47’ και οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με γκολ και ισοφάριση. Στο 54’, από γέμισμα στην περιοχή του Καπίνο, ο Κουτρουμπής προσπάθησε να απομακρύνει, η μπάλα χτύπησε στον Μπεργκ, ο Μπεν – που στην αρχή της φάσης ήταν οφσάιντ – ευνοήθηκε και νίκησε τον Καπίνο για το 1-1! Η εξέλιξη αυτή φάνηκε να ταράζει τους «πράσινους» που για λίγα λεπτά έδειξαν να έχουν χάσει τη συγκέντρωση και την ψυχραιμία τους, αλλά Όση τύχη δεν είχαν στη φάση του γκολ, όμως, είχαν στην τεράστια ευκαιρία της Βέροιας στο 61’. Ο Μπεν έφυγε μόνος του στο μισό γήπεδο του Παναθηναϊκού, απέναντι από τον Καπίνο προσπάθησε να τον περάσει, ο πορτιέρο του «τριφυλλιού» του έβαλε την κόντρα, η μπάλα χτύπησε ξανά στον Μπεν και σταμάτησε στο δοκάρι! Ο Γιάννης Αναστασίου φρέσκαρε την επίθεση του «τριφυλλιού» με τον Καρέλη, στον οποίο όμως ο Μπεργκ δεν έδωσε ποτέ τη μπάλα στο 78’, κάνοντας το σουτ μόνος του για φύγει η μπάλα άουτ.. Όσο περνούσαν τα λεπτά, γινόταν όλο και πιο δύσκολο για τον Παναθηναϊκό να βρει σωστό τρόπο για να πετύχει ακόμα ένα γκολ και το ματς ολοκληρώθηκε με το ισόπαλο 1-1. Πηγή: sport fm