Δεν «πιάνεται» η Σταντάρ

Μεγάλη κερδισμένη της 21η αγωνιστικής της Jupiler League ήταν η Σταντάρ Λιέγης. Η πρωτοπόρος της βαθμολογίας πέτυχε επιβλητική εκτό...

Μεγάλη κερδισμένη της 21η αγωνιστικής της Jupiler League ήταν η Σταντάρ Λιέγης.
Η πρωτοπόρος της βαθμολογίας πέτυχε επιβλητική εκτός έδρας νίκη (5-1) απέναντι στην Κόρτραϊκ και πλέον απέχει τέσσερις πόντους απ” τον δεύτερο, που είναι τώρα η Άντερλεχτ.
Με το αποτέλεσμα αυτό η πρωτοπόρος του Βελγικού πρωταθλήματος συνέχισε το αήττητο σερί των 11 αγωνιστικών ενώ, από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι συνεχίζουν να αναζητούν την χαρά της νίκης επτά παιχνίδια.
Όσο για το ματς οι φιλοξενούμενοι το «καθάρισαν» πολύ γρήγορα καθώς μόλις στο 14΄ηταν μπροστά στο σκορ ήδη 2-0 χάρη στα τέρματα των Βαν Ντάμ (6΄) και Εζέκιελ με τον ίδιο παίκτη να «σφραγίζει» την νίκη στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου και να γράφει το 3-0 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Σταντάρ δεν κατέβασε ταχύτητα καθώς πέτυχε άλλα δυο τέρματα και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-1. Το μόνο που κατάφερε η Κόρτραϊκ ήταν να μειώσει στο 55΄με τον Κουλιμπάλι.