Σημαντική νίκη για τα Τρίκαλα

Τα Τρίκαλα πήραν σημαντική νίκη στην έδρα τους που τους δίνει βαθιά ανάσα όσον αφορά στην παραμονή τους στην κατηγορία. Οι ...

Οι νεοφώτιστοι επικράτησαν στην έδρα τους με 77-70 του Κολοσσού για τη 19η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών και έφτασαν τους 26 βαθμούς αφήνοντας πίσω τους, στο -2 (24β.), Ίκαρο και Ηλυσιακό οι οποίοι ηττήθηκαν στου αγώνες που έδωσαν. Παράλληλα κάλυψε τη διαφορά των 6 πόντων από την ομάδα της Ρόδου, με την οποία είχε ηττηθεί στο ματς του πρώτου γύρου και σε περίπτωση ισοβαθμίας θα έχει το πάνω χέρι.

Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο ωστόσο οι γηπεδούχοι έδειξαν πιο αποφασισμένοι για τη νίκη και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους «θαλασσί», φτάνοντας χωρίς να ζοριστούν πολύ στο τελικό 77-70.

Τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι νικητές (Έβανς, Γιούινγκ, Γιαννακίδη, Ματαλόν). Ο Όσμπι πρώτος σκόρερ της ομάδας της Ρόδου.

Το ματς

Πιο.. ορεξάτος μπήκε στο παρκέ ο Κολοσσός. Οι θαλασσί κατάφεραν να μετατρέψουν το υπέρ τους 4-7 σε 9-20 με επιμέρους (13-5) και να αποκτήσουν διψήφιο προβάδισμα στην πρώτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι ανασυγκροτήθηκαν, ανέβασαν ρυθμό, μείωσαν αρχικά σε 17-24 στο τέλος του δεκελάπτου, ενώ ισοφάρισαν λίγο αργότερα (28-28). Η μάχη συνεχίστηκε με τα Τρίκαλα να έχουν μπει για τα καλά στο ρυθμό του ματς, να έχουν ροκανίσει το -11 ωστόσο να μην καταφέρνουν να περάσουν μπροστά (40-42 το ημίχρονο).

Μπλακ άουτ για τον Κολοσσό στην τρίτη περίοδο. Οι «θαλασσί» σκόραραν μόλις δύο πόντους σε διάστημα έξι λεπτών και έδωσαν την ευκαιρία στους Θεσσαλούς να πάρουν τα ηνία στο σκορ, 48-44. Η απάντηση ήρθε με το 11-4 των παικτών του Πρίφτη για το 52-55 με την ολοκλήρωση των 30’. Πιο αποφασιστικά τα Τρίκαλα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι που καίγονταν για τη νίκη και έχοντας στο πλευρό τους τους φιλάθλους τους, έδειξαν ότι ήθελαν το ματς περισσότερο. Πέρασαν μπροστά (57-55) με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και μπήκαν στο τελευταίο δίλεπτο με έξι πόντους προβάδισμα, 69-63. Ο Κολοσσός προσπάθησε να αντιδράσει αλλά στερήθηκε αποθεμάτων με τη θεσσαλική ομάδα να φτάνει στο –υπέρ της- τελικό 77-70.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 40-42, 52-55, 77-70

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): ‘Εβανς 16, Περούνιτσιτς 5, Γιούινγκ 12, Γιαννακίδης 12(2), Πέτροβιτς 7, Πορίνι, Σαπ 3, Δεληγιάννης, Ματαλόν 13, Πάνος 5, Νικολόπουλος 4

Κολοσσός (Πρίφτης): Παπαντωνίου 5, Τσαρ 12 (4), Γεωργαλλής 6, Κόμματος 5, Σμιθ 7, Στεφανίδης 2, Σίμπσον 8, Τσάμης 7, Όσμπι 18

Πηγή: sport-fm.gr