Κυπελλούχος Ελλάδας ο Παναθηναϊκός

Μόνο για ένα ημίχρονο άντεξε ο Άρης απέναντι στον Παναθηναϊκό, ο οποίος μετέτρεψε τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ σε παρ...

Μόνο για ένα ημίχρονο άντεξε ο Άρης απέναντι στον Παναθηναϊκό, ο οποίος μετέτρεψε τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ σε παράσταση για ένα ρόλο. Οι «πράσινοι» του Αργύρη Πεδουλάκη επικράτησαν 90-53 στο κλειστό «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου Κρήτης και κατέκτησαν την πρώτη κούπα της σεζόν! Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά και 15η συνολικά το Κύπελλο. Πολυτιμότερος παίκτης αναδείχθηκε ο Ραμέλ Κάρι.

Στο ξεκίνημα ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός με αποτέλεσμα ο τελικός να έχει ενδιαφέρον. Στα πρώτα πέντε λεπτά με συνεχόμενα τρίποντα το σκορ έφτασε στο 13-12, ενώ με νέο εύστοχο σουτ έξω από τα 6.75μ. από τον Μποχωρίδη ο Άρης πέρασε μπροστά με 15-13. Με τους Παππά και Ματσιούλις, οι «πράσινοι» έτρεξαν σερί 5-0 και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 18-15, στο 9', για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο στο 20-18.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο δεκάλεπτο και με τους Φώτση και Κάρι, έκανε σερί 5-0 και ξέφυγε με +7 (25-18), στο 13'. Οι Πελεκάνος και Αθηναίου απάντησαν και με 7-0 οι «κίτρινοι» ισοφάρισαν 25-25, στο 15'. Ο Άρης μάλιστα ξέφυγε 33-29 με καλάθια από τους Αθηναίου και Μποχωρίδη, ωστόσο οι Μαυροκεφαλίδης και Κάρι απάντησαν για το 33-33 στο 18'. Στο ημίχρονο οι δύο ομάδες έφτασαν ισόπαλες με 40-40.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυνατά το τρίτο δεκάλεπτο. Με όπλα την εξαιρετική άμυνα και την ευστοχία στα τρίποντα, με τους Κάρι, Φώτση, Μπατίστ και Διαμαντίδη, οι πράσινοι έκαναν σερί 15-0 και ξέφυγαν με 55-40, στο 24', δίνοντας πρόωρο τέλος στον αγώνα.

Οι Λάσμε, Ματσιούλις, Ούκιτς και Κάρι έτρεξαν επί μέρους σκορ 18-1 σε τέσσερα λεπτά και ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο με +28 (75-47), δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 20-22, 35-7, 15-6.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 8 (2), Κάρι 17 (3), Μπατίστ 4, Φώτσης 11 (6 ριμπάουντ), Ούκιτς 6 (7 ασίστ), Λάσμε 7, Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 7 (6 ασίστ), Παππάς 7 (1), Γιάνκοβιτς 6, Ματσιούλις 13 (3).

Άρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης 12 (2), Χαντ, Πελεκάνος 9 (1), Γκίκας 1, Τσακαλέρης 7, Ασημακόπουλος, Χαρίσης, Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 9 (1), Σαρικόπουλος, Μούρτος 5, Αθηναίου 10 (1).