Ήττα και αποκλεισμός για την Εθνική

Ως εδώ ήταν… Η μοναδική ήττα της εθνικής ομάδας στο Παγκόσμιο Κύπελλο που ήρθε από τη Σερβία με σκορ 90-72 στη φάση των «16», ήταν α...

Ως εδώ ήταν… Η μοναδική ήττα της εθνικής ομάδας στο Παγκόσμιο Κύπελλο που ήρθε από τη Σερβία με σκορ 90-72 στη φάση των «16», ήταν αρκετή για να μπει «αντίο» το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μας από τη διοργάνωση.
Πρώτος σκόρερ για την «επίσημη αγαπημένη», η οποία έκανε το χειρότερο αμυντικό της παιχνίδι, ήταν ο Καλάθης με 14 πόντους, ενώ από 12 είχαν οι Πρίντεζης και Ζήσης.
Για τους Σέρβους, που θα αντιμετωπίσουν στους «8» το νικητή του Βραζιλία-Αργεντινή, κορυφαίος ήταν ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 21 πόντους, ενώ ο Ραντούλιτσα σταμάτησε στους 16.
Το ματς
Με γρήγορο ρυθμό και αρκετό ξύλο ξεκίνησε η αναμέτρηση. Η Σερβία ήταν αυτή που διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα από την αρχή, λόγω των Ραντούλιτσα και Κάλινιτς (7-10). Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς είχαν κλείσει πολύ καλά το δρόμο για τη ρακέτα, με το Ζήση να φέρνει το ματς στα ίσα με τρίποντο (10-10). Εκεί, με ένα σερί 5-0 οι αντίπαλοί μας έφτασαν στο +5 (15-10), αλλά ο Πρίντεζης δεν άφησε τη διαφορά να ξεφύγει περισσότερο, κάνοντας το 15-15. Το ματς ήταν στην ισοπαλία (17-17), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Γιόβιτς και Μπογκντάνοβιτς να έρχονται από τον πάγκο και να πηγαίνουν τη Σερβία στο +4 (17-21), με το σκορ στο τέλος να βρίσκει την Εθνική στο -3 (20-23).
Στη δεύτερη περίοδο, οι Αντετοκούνμπο και Καϊμακόγλου έδωσαν ενέργεια στην Εθνική ομάδα, με το σκορ στα πρώτα τρία λεπτά να είναι στην ισοπαλία (28-28). Όμως, ο Μπογκντάνοβιτς ήταν «καυτός» από την περιφέρεια, στέλνοντας τη Σερβία στο +5 (30-35). Η «απάντηση» του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ήταν ο Βαγγέλης Μάντζαρης, ο οποίος με δικούς του πόντους έφερε ξανά το ματς στην ισοπαλία (35-35). Οι Τεόντοσιτς και Κάλινιτς διατηρούσαν τους Σέρβους μπροστά στο σκορ, αλλά εκεί «μίλησε» ο Ζήσης, ο οποίος ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έβαλε για πρώτη φορά μπροστά την Ελλάδα (42-41). Παρ’ όλα αυτά, η ελληνική άμυνα δεν είχε λύση απέναντι στον Νίκολα Κάλινιτς, ο οποίος έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στο τέλος (42-46).
Επιθετικά ξεκίνησε καλά η Εθνική στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά εξακολουθούσε να υστερεί στην άμυνα και να μην μπορεί να βρει… αντίδοτο στο Ραντούλιτσα. Ο Καλάθης έφερε το ματς ξανά στην ισοπαλία (50-50), όμως οι Σέρβοι έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι, πηγαίνοντας ξανά στο +5 (50-55). Η κακή κυκλοφορία της Ελλάδας στην επίθεση, σε συνδυασμό με την κακή άμυνα, όχι μόνο διατηρούσαν την ομάδα του Τζόρτζεβιτς μπροστά, αλλά της έδωσαν τη δυνατότητα να αυξήσει κι άλλο το προβάδισμά της (57-52). Τα πράγματα εξελίχθηκαν ακόμη χειρότερα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με τους Τεόντοσιτς και Κρστιτς να πηγαίνουν τη διαφορά για πρώτη φόρα σε διψήφιο αριθμό (64-53) και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 55-64.
Ο Μπογκντάνοβιτς συνέχιζε να είναι «καυτός» έξω από τα 6,75μ., διατηρώντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (72-60). Ύστερα από τέσσερα λεπτά στην τέταρτη περίοδο, η εθνική ομάδα μετρούσε μόλις 5 πόντους, με τους Σέρβους να κάνουν πάρτι και να στέλνουν την υπέρ τους διαφορά στο +20 (80-63). Όπως είναι φυσικό, στα τέσσερα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη δεν είχαν τη δύναμη να επιστρέψουν, με αποτέλεσμα να αποχαιρετήσουν τη διοργάνωση, γνωρίζοντας την ήττα με το τελικό 72-90.
Τα δεκάλεπτα: 20-23, 42-46, 55-64, 72-90.
Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 13 (2), Σιμόνοβιτς 5 (1), Μπογκντάνοβιτς 21 (4), Μπιέλιτσα 8, Μάρκοβιτς 3 (1), Κάλινιτς 12 (1), Μπίρσεβιτς, Κρστιτς 10, Ραντούλιτσα 16, Στίματς.
Ελλάδα (Κατσικάρης): Μάντζαρης 5 (1), Μπουρούσης 9 (1), Ζήσης 12 (3), Βασιλειάδης 6 (1), Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου 1, Σλούκας, Καϊμακόγλου 6, Αντετοκούνμπο 7 (1), Βουγιούκας, Πρίντεζης 12.
Πηγή: sport-fm.gr