Ζωντανή για την πρόκριση η Ανγκόλα

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία για την Ανγκόλα. Πήρε τη δεύτερη νίκη της στον τέταρτο όμιλο νικώντας με 91-83 τη μάλλον αδιάφορη Αυστρα...

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία για την Ανγκόλα. Πήρε τη δεύτερη νίκη της στον τέταρτο όμιλο νικώντας με 91-83 τη μάλλον αδιάφορη Αυστραλία και ποντάρει πλέον σε νίκη της Νοτίου Κορέας επί του Μεξικού για να προκριθεί ως τέταρτη. Τα «καγκουρό» (που ξεκούρασαν Μπέινς, Ινγκλς και Άντερσεν) μετά τη δεύτερη ήττα τους ελπίζουν να κερδίσει η Λιθουανία απόψε τη Σλοβενία, προκειμένου να καταλάβουν την τρίτη (κι όχι τη δεύτερη θέση) για να αποφύγουν στα προημιτελικά πιθανή διασταύρωση με τις ΗΠΑ. Ο Γιανίκ Μορέιρα με 38 πόντους και 15 ριμπάουντ οργίασε για τους νικητές.
Το ματς
Η Ανγκόλα εκμεταλλεύτηκε το χαλαρό ξεκίνημα της Αυστραλίας (5-10), που όμως με Έξουμ και Γκούλντινγκ να δίνουν τον… τόνο στην επίθεση πήρε τα ηνία του αγώνα και ξέφυγε με οκτώ στις αρχές της δεύτερης περιόδου (27-19). Το ημίχρονο έκλεισε με τους «μπούμερς» στο 42-29 με 6/9 τρίποντα, αλλά η εκκίνηση του δεύτερου μέρους βρήκε τους Αφρικανούς να αντεπιτίθενται με τον Μορέιρα οδηγό και να μειώνουν στους πέντε (50-45) αλλά και να ισοφαρίζουν (65-65) με την έναρξη της τέταρτης περιόδου. Τα «καγκουρό» δεν έδειχναν να καίγονται για τη νίκη σε αντίθεση με την Ανγκόλα που στα τελευταία λεπτά ξέφυγε με επτά (78-85) και έφτασε στη νίκη.
Δεκάλεπτα: 22-17, 42-29, 65-63, 83-91.
Αυστραλία: Γκούλντινγκ 22, Μπρέκχοφ 3, Γκίμπσον 9, Ινγκλς, Νιούλεϊ 1, Ντελαβεντόβα 2, Μπέρστοου 11, Έξουμ 12, Άντερσεν, Μότουμ 13, Τζαβάι 10.
Ανγκόλα: Σιπριάνο, Κόστα 8, Φόρτες 12, Εντονιέμα 6, Σάντος, Ζοακίμ 2, Γκόμες, Μουρ, Μορέιρα 38 (15 ριμπ.), Μανουέλ, Μπάρος 9, Μίνγκας 16.
Πηγή: Sport-fm.gr