Ο Ολυμπιακός... "σκότωσε" τον αδελφό του

Καλή η φιλία, αλλά η νίκη είναι… νίκη! Με σχεδόν άριστη αμυντική λειτουργία, ο Ολυμπιακός επικράτησε 62-57 του Ερυθρού Αστέρα σ...

Καλή η φιλία, αλλά η νίκη είναι… νίκη! Με σχεδόν άριστη αμυντική λειτουργία, ο Ολυμπιακός επικράτησε 62-57 του Ερυθρού Αστέρα στη ...φιλόξενη «Κόμπανκ Αρίνα» και έφτασε στο 4/4 στην Ευρωλίγκα!

Το ματς

Με πολύ καλές άμυνες και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας έξω από τα 6,75μ. ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στην αναμέτρηση, όπου προηγούταν 2-9. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν κλείσει καλά τους διαδρόμους στους Σέρβους, ενώ έλεγχαν και τα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να συντηρούν το προβάδισμά τους στο μεγαλύτερο μέρος (5-11). Όμως, στα εναπομείναντα λεπτά, οι Πειραιώτες έριξαν το ρυθμό τους, ήταν άστοχοι στην επίθεση, με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα σερί 9-0 και να περνούν μπροστά (14-11) και τον Λαφαγέτ να διαμορφώνει στο τέλος το 14-13.

Με το ίδιο… όπλο, την άμυνα, ο Ολυμπιακός πέρασε ξανά μπροστά στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου. Μάλιστα, η είσοδος του Ντάρντεν στο παρκέ έδωσε αρκετή ενέργεια στους συμπαίκτες του, με τη διαφορά να πηγαίνει στο +8 (15-23). Ωστόσο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου παρουσίασαν ξανά «νεκρά διαστήματα», με τον Ερυθρό Αστέρα να μειώνει στο καλάθι (21-23). Παρ’ όλα αυτά, στα τελευταία λεπτά οι Πειραιώτες έβαλαν την μπάλα στο «ζωγραφιστό», ο Κατσίβελης έκανε πολύ καλή αμυντική δουλειά στον Ουίλιαμς και έτσι ξέφυγαν ακόμα και στο + 15 (21-36), με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να ήταν στο 26-37.

Ύστερα από το νωθρό και άστοχο –επιθετικά- ξεκίνημα, ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις ξανά από την περιφέρεια, φτάνοντας στο +13 (30-43). Η άμυνα των Πειραιωτών έπαιρνε σχεδόν… άριστα, αλλά, τα εύκολα λάθη δεν τους επέτρεπαν να αυξήσουν ακόμη περισσότερο την υπέρ τους διαφορά που έφτασε ακόμα και στο + 16 (34-50). Έτσι, με το επιμέρους σκορ να ήταν στο 13-10 υπέρ των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η τελευταία περίοδος τους βρήκε στο +14 (36-50).

Με την καλή του άμυνα, στα πρώτα τρία λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός ήταν στο +14 (41-55), όμως αυτή τη φορά το επιθετικό «μπλακ άουτ» που υπέστη, έδωσε την ευκαιρία στον Ερυθρό Αστέρα να τη ρίξει στους εννιά πόντους (46-55), περίπου στα μισά. Μάλιστα, με μόλις ένα καλάθι σε τρία λεπτά οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά στο καλάθι (55-57), δύο λεπτά πριν το τέλος. Η διαφορά ήταν στα ίδια επίπεδα στα τελευταία δευτερόλεπτα, με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να πάει στη «ρωσική ρουλέτα» των βολών. Εκεί, η ομάδα του Πειραιά ήταν πιο ψύχραιμη, αφού οι Σέρβοι έκαναν βιαστικές και άστοχες επιθέσεις, με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη με το τελικό 62-57.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 26-37, 36-50, 57-62.