Στον αθλητισμό… σαν σήμερα

Σαν σήμερα  το 1992 οι LA Lakers αποσύρουν την φανέλα του Magic Johnson Νο 32 στο ημίχρονο του αγώνα Celtics-Lakers. 16/2/2014-Ο 27χρονος...

16/2/2014-Ο 27χρονος Γάλλος Ρενό Λαβιλενί κάνει παγκόσμιο ρεκόρ στον κλειστό στίβο στο άλμα επί κοντώ με 6μ.16 στο Ντόνετσκ της Ουκρανίας, σπάζοντας το ρεκόρ του Σεργκέι Μπούμπκα κατά ένα εκατοστό (21/2/1993, 6.15 στο Ντόνετσκ). Ο Μπούμπκα, 6 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής και χρυσός ολυμπιονίκης του 1998, συνεχίζει να κατέχει το ρεκόρ στον ανοιχτό στίβο με 6.14 μέτρα.
16/2/2013-Ο Lionel Messi σκοράρει το 300ο του γκολ με την Barcelona στη νίκη της ομάδας του εναντίον της Granada (1-2) για την 24η αγωνιστική της La Liga.
16/2/1997-Ο 25χρονος Jeff Gordon γίνεται ο νεότερος οδηγός που κερδίζει το Daytona 500.
16/2/1992-Η Martina Navratilova γίνεται η πιο πολυνίκης τενίστρια όταν κερδίζει την Jana Novotna σε 3 σετ στον τελικό του Virginia Slims στο Σικάγο. Με την νίκη της αυτή η Navratilova φτάνει τους 158 τίτλους και περνάει την Chris Evert που αποσύρθηκε το 1989.
16/2/1992-Οι LA Lakers αποσύρουν την φανέλα του Magic Johnson Νο 32 στο ημίχρονο του αγώνα Celtics-Lakers. Ο Johnson είναι ο πέμπτος σε σειρά παίκτης μετά τους Jerry West, Elgin Baylor, Wilt Chamberlain και Kareem Abdul Jabbar, του οποίου αποσύρεται η φανέλα.
16/2/1992-Η Αγγλία κερδίζει την Γαλλία με 60-4 σημειώνοντας τη μεγαλύτερη νίκη της σε διεθνή αγώνα ράγκμπι.
16/2/1991-Ο διεθνής Ρουμάνος ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού Danut Lupu συλλαμβάνεται ως επικεφαλής σπείρας διαρρηκτών.
16/2/1985-Ο Ανδρέας Παπανδρέου εγκαινιάζει το ΣΕΦ παρουσία 12.000 φιλάθλων κατά την τελετή έναρξης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κλειστού Στίβου.
16/2/1973-Ύστερα από παράκληση των φιλάθλων του, ο Ολυμπιακός του Νίκου Γουλανδρή, με τον Πετρόπουλο στον πάγκο υποδέχεται τον Άγιαξ των Cruijff, Schwartz, Rep, Muhren, Haan, Keizer στο στάδιο Καραϊσκάκη. Ο Άγιαξ νικά με 2-1 (Keizer, Rep, Viera) και ο αγώνας αποτελεί την πρώτη αναμέτρηση μεταξύ των 2 ομάδων.
16/2/1972-Ο Wilt Chamberlain των LA Lakers, (στο 940ό παιχνίδι της καριέρας του Phoenix - LA Lakers 110-109) γίνεται ο πρώτος παίκτης του NBA που σημειώνει 30.000 πόντους.
16/2/1972-Ο Θωμάς Μαύρος ντεμπουτάρει με τα χρώματα της Εθνικής ομάδας στον αγώνα εναντίον της Ολλανδίας στην Αθήνα 0-5.
16/2/1962-Ο τενίστας Jimmy Bostwick κερδίζει το τρίτο του US Open νικώντας τον αδερφό του Pete.
16/2/1936-Ο Ολυμπιακός κερδίζει τον Παναθηναϊκό με 6-1 στο Καραϊσκάκη για το πρωτάθλημα και άτυπα παίρνει την ρεβάνς του 8-2 της 1/6/1930.
16/2/1936-Ολοκληρώνονται οι 4οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες στο Γκάρμις Παρτενκίρχεν που ξεκίνησαν στις 6 του ιδίου μήνα. Πήραν μέρος 675 αθλητές και 80 αθλήτριες από 28 χώρες.
ΠΗΓΗ: galanissportsdata.com