Άνετα ο Ολυμπιακός, «κλείδωσε» 3άδα ο Εθνικός

Δεν αντιμετώπισε δυσκολίες ο Ολυμπιακός, ο οποίος επιβλήθηκε 15-2 του Τρίτωνα στην 12η αγωνιστική της Α1 πόλο γυναικών. Με κορυφαία την...

Άνετα ο Ολυμπιακός, «κλείδωσε» 3άδα ο Εθνικός Δεν αντιμετώπισε δυσκολίες ο Ολυμπιακός, ο οποίος επιβλήθηκε 15-2 του Τρίτωνα στην 12η αγωνιστική της Α1 πόλο γυναικών.

Με κορυφαία την Αλεξάνδρα Ασημάκη οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν εύκολο απόγευμα, περιορίζοντας την ομάδα του Αμαρουσίου, που σκόραρε το μοναδικό της τέρμα στο τελευταίο 8λεπτο και πέρασε στην κορυφή, με τη Βουλιαγμένη όμως να έχει ένα ματς λιγότερο.

Οκτάλεπτα: 6-0, 2-0, 5-0, 2-1
Ολυμπιακός (Παυλίδης): Σώρα 1, Μανωλιουδάκη 1, Αβραμίδου 3, Ασημάκη 6, Πλευρίτου Β. 2, Νεαρχάκου 1, Σάουθερν 1.
Τρίτων Αμαρουσίου (Τούρος): Κουρούτσαλη 1.

Οριστικά τριάδα ο Εθνικός

Πολύτιμο τρίποντο πήρε ο Εθνικός, ο οποίος επιβλήθηκε 6-2 της Γλυφάδας στο κολυμβητήριο του ΑΝΟΓ και «κλείδωσε» την τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Πειραιά κράτησε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του ματς, ενώ για τους γηπεδούχους αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα στην τρίτη περίοδο η προπονήτρια Αλεξία Καμμένου για έντονες διαμαρτυρίες.

Οκτάλεπτα: 1-2, 0-0, 1-3, 0-1
Γλυφάδα (Καμμένου): Κουτέλη 1, Κόλλια 1.
Εθνικός (Τσόκας): Ζέκου 1, Βάσιλα 1, Μαυρέλου 1. Πάτερου 1, Αποστολίδου 1, Φραγκιουδάκη 1.

Φωτιά στην τετράδα

Σκληρή μονομαχία αναμένεται για την κατάκτηση της τέταρτης θέση της βαθμολογίας, μετά το τρίποντο που πήρε το Ρέθυμνο επικρατώντας 14-8 του ΝΟΒΑ, στο ματς που έγινε στο Ηράκλειο.

Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη πήρε φόρα στο τρίτο οκτάλεπτο με ένα επιμέρους 7-2 και έφτασε στη νίκη που την φέρνει ισόβαθμη με τον ΑΝΟΓ στην τετράδα.

Για το ΝΟ Ρεθύμνου, κορυφαία σκόρερ ήταν η Αλεξάκη, η οποία σημείωσε 4 τέρματα, ενώ η Γιούλη Λαρά σκόραρε 4 φορές για την ομάδα του Βόλου.

Οκτάλεπτα: 1-1, 2-1, 7-2, 4-4
Ρέθυμνο (Φιτσανάκης): Φαρμάκη 3, Αλεξάκη 4, Γαγάνη 2, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Σολανάκη 3.
ΝΟΒΑ (Χάλας): Δημητροκάλη 3, Μωραΐτη 1, Λαρά 4.