Στον τελικό του Κυπέλλου με... περίπατο ο Παναθηναϊκός

Μετά από ένα ξέσπασμα στην 3η περίοδο, με επιμέρους σκορ 26-7 στα πρώτα 4.30’’ λεπτά και 31-11 συνολικά στο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ε...

Μετά από ένα ξέσπασμα στην 3η περίοδο, με επιμέρους σκορ 26-7 στα πρώτα 4.30’’ λεπτά και 31-11 συνολικά στο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με το επιβλητικό 90-69 του Άρη και πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου. Θαύματα από την τριπλέτα Φελντέιν (22), Γκιστ (20) και Διαμαντίδη (15) που πέτυχε 57 από τους 90 πόντους, με 13 από τα 17 τρίποντα, μαέστρος ο Καλάθης με 8 ασίστ. Ο Άρης το πάλεψε πολύ στο α’ μέρος, όμως στην 3η περίοδο, παραδόθηκε από τις άγριες διαθέσεις του «τριφυλλιού» που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός μπήκε ζεστός στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει καλές διαφορές στην εκκίνηση. Με τον Γκιστ να σημειώνει τους πρώτους οκτώ πόντους των «πρασίνων» το ματς πήγε στο 8-4, ενώ με τον 10ο πόντο του Τζέιμς Γκιστ, κατάφερε να πάρει διαφορά με 9 πόντους (17-8) στο 6’. Οι «πράσινοι» έχοντας επτά επιθετικά ριμπάουντ στην πρώτη περίοδο, είχαν περισσότερες κατοχές και στο 9’ με δύο εύστοχες βολές από τον Ραντούλιτσα, ανέβασαν για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (24-13), για να κλείσει η πρώτη περίοδος με ένα μακρινό τρίποντο του ΜακΝιλ που έριξε την διαφορά στους οκτώ για το «τριφύλλι», 24-16 μετά την πρώτη περίοδο.

Με τον Ραντούλιτσα να τροφοδοτείται μέσα στο ζωγραφιστό και αν φτάνει τους οκτώ πόντους, ο Παναθηναϊκός έχει δημιουργήσει ένα σταθερό προβάδισμα της τάξεως των οκτώ πόντων, με τον ΜακΝιλ μέχρι εκείνη την στιγμή, να είναι ο μοναδικός που απειλούσε με συνέπεια για τον Άρη. Στα τελευταία επτά λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, η άμυνα των «κίτρινων» ωστόσο άρχισε να σφίγγει με αποτέλεσμα να περιορίσει τη ζημιά στη δική του ρακέτα. Στο 16’ το ματς είναι στο 33-27, για να ακολουθήσει ένα επιμέρους 8-1 για τον Άρη που πήρε το πρώτο προβάδισμα στο ματς 1.30’’ πριν λήξει η β’ περίοδος, με τον Κούζμιτς να έχει ήδη τρία φάουλ, πράγμα που έγινε λίγο αργότερα και με τον Ραντούλιτσα. Ο Παναθηναϊκός με κάρφωμα του Γκιστ και δύο βολές του Διαμαντίδη θα πάρει κεφάλι για το 38-35, αλλά ο Χάγκινς, μετά από ωραία ασίστ του ΜακΝιλ θα κάνει το 38-37 που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το 3ο δεκάλεπτο θα εξελιχθεί σε μια «καταιγίδα» έξω από την γραμμή των 6.75 για τον Παναθηναϊκό, που με ένα επιμέρους 26-7 πριν συμπληρωθεί μισή περίοδος «καθάρισε» το ματς. Ο Παναθηναϊκός βάζει σε 4.30 24 πόντους, εκ των οποίων οι 14 με 4 τρίποντα ήταν του Φελντέιν που έβαλε 4 συνεχόμενα, 8 του Γκιστ με άλλα δύο τρίποντα και ένα δίποντο του Καλάθη, πριν ο Κούζμιτς με δύο βολές κάνει το 64-44. Συνολικά οι «πράσινοι» σημειώνουν 31 πόντους,, δέχονται μόλις 11 για να διαμορφώσουν το 69-48.

Με άλλο ένα 5-0 στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου, θα πάει τη διαφορά στο +26 (74-48), ενώ η μέγιστη τιμή της έφτασε τους 28 με τρίποντο του Φελντέιν. Ο Γιάνκοβιτς έλαβε την σκυτάλη για τις εκτελέσεις των τριών πόντων και οι «πράσινοι» ρίχνοντας το τέμπο προς το τέλος, έφτασαν σε μια επιβλητική νίκη με 90-69.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 38-37, 69-48, 90-69
Πηγή: sport-fm.gr