Φορτσάτος για Μαδρίτη ο Ολυμπιακός

Με «καυτούς» τους Ματ Λοτζέσκι και Έρικ Γκριν με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα οι «ερυθρόλευκοι» είχαν εύκολο απόγευμα στην Αμαλιάδα, ...

Με «καυτούς» τους Ματ Λοτζέσκι και Έρικ Γκριν με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα οι «ερυθρόλευκοι» είχαν εύκολο απόγευμα στην Αμαλιάδα, χάρη στην καλή τους άμυνα και βρίσκοντας πολλές λύσεις έξω από τα 6.75 και να τελειώνει με συνολικό 12/34 τρίποντα. Το ματς αποτέλεσε την καλύτερη προθέρμανση ενόψει της έναρξης των υποχρεώσεων στην Ευρωλίγκα και του αγώνα με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με σοβαρότητα στο ματς και πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα με 10-5, με τον Πρίντεζη να μπαίνει καλά στο ματς, για ν' ακολουθήσει στα τελευταία τέσσερα λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου ένα επιμέρους 11-3 με τους πρωταθλητές Ελλάδος να κλείνουν με προβάδισμα 11 πόντων (21-10) την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαμε το σόου του Μάτ Λοτζέσκι από την περίμετρο, όπου με τρία τρίποντα από τον φόργουορντ του Ολυμπιακού η διαφορά πήγε στο +20 με το τελευταίο του σε αυτό το δεκάλεπτο και 4ο συνολικά στον αγώνα (23-43). Το σκορ του πρώτου μέρους έκλεισε με τον Ολυμπιακό στο +18, αφού ο Μιχαλόγλου, με λέι-άπ έριξε την διαφορά στους 18 λίγο πριν κλείσει το πρώτο μέρος.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε και στην 3η περίοδο αυτή τη διαφορά την οποία λίγο μετά τα μισά του δεκαλέπτου στο +25 (33-58) στο 27' με τον Κώστα Παπανικολάου να παίρνει την σκυτάλη στο σκοράρισμα σημειώνοντας 8 πόντους στο 3ο κομμάτι του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο το ματς ήταν εντελώς ελεύθερο, με τον Έρικ Γκριν να ανεβάζει την απόδοση του και να δημιουργεί όμορφες φάσεις, αποδεικνύοντας πως έχει όλα τα φόντα να δώσει πολλές βοήθειες επιθετικά στον Ολυμπιακό και το σκορ να διαμορφώνεται στο +22 με 88-66 για τους "ερυθρόλευκους", αφού οι Πειραιώτες χαλάρωσαν στην τελευταία περίοδο αμυντικά και δέχτηκαν 27 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 27-45, 39-61, 66-88

Κόροιβος: Γκότσερ 13 (4), Χολ 14, Μιχαλόγλου 2, Χατζηνικόλας, Μπράουν 14 (1), Ρίτσαρτ 5 (1), Σπυριδωνίδης 2, Μιλουτίνοβιτς 14 (3), Αποστολίδης, Μπεκρής 2, Αθανασόπουλος, Κάτζος

Ολυμπιακός: Μπιρτς 6, Σπανούλης 4, Πρίντεζης 10 (1), Παπανικολάου 8 (1), Μάντζαρης 6 (2), Γκριν 16 (1) (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/5 βολές), Τολιόπουλος 3 (1), Παπαπέτρου 6 (2), Αγραβάνης 7, Μιλουτίνοφ 2, Χάκετ 2, Λοτζέσκι 18 (6ριμπ.)

Πηγή: sport-fm.gr