Ανάσταση… ούτε σε φιλικό για την ΑΕΚ!

Τον… μπελά του έχει βρει ο Γιάννης Ανέστης (και η ΑΕΚ) με τον Ατρόμητο!  Δυο βδομάδες μετά την γκάφα του 25χρονου στο πρωτάθλημα, που...

Τον… μπελά του έχει βρει ο Γιάννης Ανέστης (και η ΑΕΚ) με τον Ατρόμητο!

Δυο βδομάδες μετά την γκάφα του 25χρονου στο πρωτάθλημα, που υποχρέωσε σε ισοπαλία την «Ένωση» κόντρα στους Περιστεριώτες, ο Έλληνας τερματοφύλακας έκανε άλλο ένα σοβαρό λάθος απέναντι στην ομάδα του Γιώργου Κορακάκη, που έφυγε αυτήν τη φορά με τη νίκη από το ΟΑΚΑ, 0-1!

Μόλις στο 7’, ο Βασιλείου έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Τόνσο, με προβολή, πέτυχε το μοναδικό γκολ της φιλικής αναμέτρησης, με τον Ανέστη να χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του.

Από εκεί και πέρα, βέβαια, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν όλον τον χρόνο μπροστά τους για να «βγάλουν» αντίδραση, τόσο οι βασικοί, όμως, όσο και οι «ρεζέρβες» που χρησιμοποίησε ο Ζοσέ Μοράις, δεν ήταν σε καλή μέρα, μια βδομάδα πριν το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Στο 76’, δε, οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να δεχθούν και δεύτερο γκολ από τον εξαιρετικό Ατρόμητο, όταν ο Γκουγκούδης συνεργάστηκε ωραία με τον Γροντή, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ και είδε την μπάλα να σταματά στο αριστερό δοκάρι του Μπάρκα -που είχε αντικαταστήσει στο ημίχρονο τον Ανέστη.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Πορτογάλος τεχνικός του «δικεφάλου» χρησιμοποίησε, πιθανότατα, την ενδεκάδα που θα «κατέβαζε» αν δεν υπήρχε η διακοπή του πρωταθλήματος και γινόταν κανονικά το παιχνίδι με τους «πράσινους». Η εμφάνιση, ωστόσο, σίγουρα θα -πρέπει να- τον προβληματίζει εν όψει του ντέρμπι της Λεωφόρου, την επόμενη βδομάδα… Ο Μοράις χρησιμοποίησε σύστημα 4-3-3, με τον Ανέστη στο τέρμα, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ ήταν στην άμυνα, ο Σιμόες έπαιξε ως κόφτης, Γιόχανσον και Μάνταλος ως εσωτερικοί χαφ, οι Αραβίδης, Πατίτο ήταν στα άκρα και ο Αλμέιδα στην κορυφή.

Από την άλλη, 4-2-3-1 χρησιμοποίησε ο κ. Κορακάκης. Κάτω από τα γκολπόστ ήταν ο Παπαδόπουλος, στην άμυνα οι Μπιτόλο, Λαζαρίδης, Κοντοές, Κιβρακίδης, ως αμυντικά χαφ αγωνίστηκαν οι Μπαγκά, Ούμπιντες και στην τριάδα πίσω από τον Λε Ταλέκ κινούνταν οι Βασιλείου, Τόνσο και Μπρίτο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Πατίτο, Αραβίδης, Αλμέιδα

Δεύτερο ημίχρονο: Μπάρκας, Ντίας (84’ Γιούσης), Τζανετόπουλος, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Μανωλάς, Γαλανόπουλος, Τσέλιος, Πλατέλλας, Ζόριτς, Πέκχαρτ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Παπαδόπουλος, Κοντοές, Μπιτόλο, Μπαγκά, Μπρίτο, Ούμπιντες, Λε Ταλέκ, Τόνσο, Κιβρακίδης, Βασιλείου, Λαζαρίδης

Δεύτερο ημίχρονο: Θεοδωράκης, Φυτανίδης, Ζησόπουλος, Κεϊτά, Στόιτσεφ, Μπαστάκος, Κοντοές, Νάτσος, Λημνιός (72’ Τσατσόπουλος), Γκουγκούδης, Γροντής

Πηγή: sport-fm.gr