Οδοστρωτήρας ο Ολυμπιακός - "Διέλυσε" τον Παναθηναϊκό με 102-29!

Ο Ολυμπιακός δεν έδειξε έλεος στον Παναθηναϊκό και τον διέλυσε με 102-29 στη Γλυφάδα, πετυχαίνοντας την 9η σερί νίκη του επί του τριφυλλι...

Ο Ολυμπιακός δεν έδειξε έλεος στον Παναθηναϊκό και τον διέλυσε με 102-29 στη Γλυφάδα, πετυχαίνοντας την 9η σερί νίκη του επί του τριφυλλιού από την ημέρα επανίδρυσης του τμήματος μπάσκετ γυναικών.
Πριν από το ματς, άπαντες γνώριζαν ότι ο Παναθηναϊκός του 0-11 (φέτος στο ρόστερ του έχει κυρίως νεαρές αθλήτριες) δεν γίνεται να απειλήσει τον Ολυμπιακό. Η διαφορά δυναμικότητας είναι τεράστια, είχε φανεί και στο 79-33 στο "Παύλος Γιαννακόπουλος" στον πρώτο γύρο και την είδαμε και τώρα. Με τον πιο εμφατικό τρόπο. Είναι η μεγαλύτερη νίκη των ερυθρολεύκων επί του Παναθηναϊκού στο μπάσκετ (72 π.), ακόμα και αν λάβουμε υπόψιν τους άνδρες.
Λίγο έλειψε ο Ολυμπιακός να σπάσουν και το δικό του ρεκόρ (79 πόντοι)που ήταν τη σεζόν 2015-16 στο 115-36 επί του Άρη Πετρούπολης.
Ο Ολυμπιακός βρέθηκε από νωρίς να προηγείται με διψήφια διαφορά (10-0). Το υπέρ του προβάδισμα έφτασε μέσα στα επόμενα λεπτά στους 20 πόντους (29-9) και στη δεύτερη περίοδο πήγε στους 30 πόντους (47-17). Εν τέλει, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 47-18 για τις “ερυθρόλευκες”, οι οποίες δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι κι ανέβασαν το σκορ στο 71-18 με ένα τρομερό 24-0!
Η τρίτη περίοδο έκλεισε με το σκορ στο 79-24. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήμασταν στο ίδιο έργο θεατές, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 92-28 στο 35’! Οι παίκτριες του Κώστα Μίσσα δεν σταμάτησαν και τελικά πανηγύρισαν τη 12η νίκη τους με 102-29. Αυτή είναι η 9η σερί νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού από την ημέρα επανίδρυσης του τμήματος μπάσκετ γυναικών.
Σημειώνεται πως αυτή είναι η μεγαλύτερη νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού στο μπάσκετ... γενικά, καθώς η πιο ευρεία νίκη σε επί των "πράσινων" σε επίπεδο ανδρών είναι το 110-68 (+42) εκτός έδρας για το Κύπελλο Ελλάδας το 1977. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν το +46 (79-33) από το ματς γυναικών στη Λεωφόρο στην πρεμιέρα της φετινής Α1 γυναικών.
Τα δεκάλεπτα: 24-9, 47-18, 79-24, 102-29