Πορτογαλία - Μαρόκο 1-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ένα γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο, μόλις στο τέταρτο λεπτό, ήταν αρκετό για να πετύχει η Πορτογαλία την πρώτη νίκη της στο Μουντιάλ ...

Ένα γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο, μόλις στο τέταρτο λεπτό, ήταν αρκετό για να πετύχει η Πορτογαλία την πρώτη νίκη της στο Μουντιάλ της Ρωσίας. Οι Ιβηρες επικράτησαν 1-0 του Μαρόκου στο «Λουζνίκι» της Μόσχας, σε αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου, και έκαναν αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στους «16», ενώ αντίθετα οι Αφρικανοί μετά τη δεύτερη ήττα τους αποκλείστηκαν και μαθηματικά από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Ο Ρονάλντο ξεκίνησε το ματς από εκεί που... σταμάτησε την περασμένη Παρασκευή (15/6), απέναντι στην Ισπανία. Μόλις στο 4ο λεπτό, ο άσος της Ρεάλ εκμεταλλεύθηκε τη σέντρα του Ζοάο Μουτίνιο από τα δεξιά, ξεμαρκαρίστηκε με ωραία κίνηση και με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ, σημειώνοντας το τέταρτο τέρμα του στη διοργάνωση και ξεπερνώντας τον Φέρεντς Πούσκας, για να γίνει ο κορυφαίος Ευρωπαίος σκόρερ όλων των εποχών με εθνική ομάδα.