Μπενφίκα - ΠΑΟΚ 1-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο ΠΑΟΚ απέσπασε χρυσή ισοπαλία 1-1 από την Μπενφίκα, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ κι έτσι έχει την ευκα...

Ο ΠΑΟΚ απέσπασε χρυσή ισοπαλία 1-1 από την Μπενφίκα, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ κι έτσι έχει την ευκαιρία να εξασφαλίσει την πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης στον αγώνα ρεβάνς που θα διεξαχθεί στην Τούμπα.
Στο 6ο λεπτό οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Ζέντσον ωστόσο ορθώς το γκολ τους ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Πάντως οι «αετοί» της Λισαβόνας πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα στο σκορ, καθώς στις καθυστερησεις του πρώτου ημιχρόνου ο Μάζιτς καταλόγισε πέναλτι εις βάρος του ΠΑΟΚ, τo οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Πίζι.Aξίζει πάντως να σημειωθεί ότι η απόφαση του διαιτητή για πέναλτι στο μαρκάρισμα του Μαουρίσιο στον Ζέντσον φάνηκε αυστηρή.Παρ' όλα αυτά στο 76ο λεπτό ο δικέφαλος του Βορρά βρήκε το πολυπόθητο γκολ που έψαχνε το οποίο, όπως είναι φυσικό, αναπτέρωσε τις ελπίδες του για την πρόκριση.Σκόρερ του συλλόγου της Θεσσαλονίκης ο Ουάρντα, ο οποίος πήρε το... ριμπάουντ από την κεφαλιά του Βαρέλα, που έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της Μπενφίκα, νικώντας με πλασέ τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο.