Ολοκληρώθηκε ο Μαραθώνιος των γυναικών στο Βερολίνο- Πώς τα πήγαν οι Ελληνίδες αθλήτριες- ΒΙΝΤΕΟ

Η Βόλια Μαζουρόνακ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Μαραθώνιο γυναικών κατά την 6η και τελευταία ημέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος...

Η Βόλια Μαζουρόνακ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Μαραθώνιο γυναικών κατά την 6η και τελευταία ημέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου στο Βερολίνο. Η Λευκορωσίδα δρομέας τερμάτισε σε 2:26:22 σε ένα συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στα τελευταία μέτρα της διαδρομής, όταν κατάφερε να ξεφύγει από την Γαλλίδα Κλεμένς Καλβέ που έκανε 2:26:28. Τρίτη τερμάτισε η Τσέχα Έβα Βράμπτσοβα-Νίβλτοβα με 2:26:31 που είναι νέο εθνικό ρεκόρ

Από ελληνικής πλευράς, η 30χρονη Γκλόρια Πριβιλέτζιο τερμάτισε 26η με 2:38:39 που είναι νέο ατομικό ρεκόρ (είχε 2.38.51) και η 29χρονη Ράνια Ρεμπούλη 36η με 2:44:32 (έχει ατομικό 2.39.52). Στην εκκίνηση δεν έδωσε το παρών η 3η Ελληνίδα του αγώνα Σόνια Τσεκίνη.

After nosebleeds and being sent the wrong way, Gold for Volha Mazuronak in the women’s marathon is the very best result.

🇧🇾 Mazuronak 2:26:22 (74:00/72:22)

🇫🇷 Calvin 2:26:28 (debut)

🇨🇿 Vrabcova 2:26:31 #EC2018 #Berlin2018 pic.twitter.com/xuoTbsYwc6