Άνετη pole-position για Χάμιλτον, «καταστροφή» του Φέτελ

Δίχως να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα, ο Λιούις Χάμιλτον κατέκτησε την pole position στο γκραν-πρι της Ιαπωνίας στη Formula 1. ...

Δίχως να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα, ο Λιούις Χάμιλτον κατέκτησε την pole position στο γκραν-πρι της Ιαπωνίας στη Formula 1. Ο Βρετανός πιλότος έκανε το πρώτο βήμα για ακόμη μία πρωτιά.

Ο Λιούις Χάμιλτον κατέκτησε την πρωτιά στα επίσημα δοκιμαστικά του γκραν-πρι της Ιαπωνίας και θα ξεκινήσει αύριο (7/10) από την πρώτη θέση τον αγώνα, κάνοντας σημαντικό βήμα για την κατάκτηση ακόμα μίας νίκης στο φετινό πρωτάθλημα της Formula 1.

Ο Βρετανός δεν δυσκολεύτηκε να κάνει τους ταχύτερους γύρους, με τον έτερο πιλότο της Mercedes, Μπότας, να κατακτά τη δεύτερη θέση και τον Φερστάπεν να παίρνει την τρίτη. Από την ένατη θέση θα ξεκινήσει ο Σεμπάστιαν Φέτελ.