Πήρε το ντέρμπι με την ΤΣΣΚΑ και έμεινε στην κορυφή η Φενέρμπαχτσε - ΒΙΝΤΕΟ

Με ένα επιμέρους 12-1 στο φινάλε, η Φενέρ με σούπερ εμφάνιση του Γιαν Βέσελι, πέτυχε την 9η σερί νίκη της με 79-75 κόντρα στην ΤΣΣ...

Με ένα επιμέρους 12-1 στο φινάλε, η Φενέρ με σούπερ εμφάνιση του Γιαν Βέσελι, πέτυχε την 9η σερί νίκη της με 79-75 κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας και παραμένει στην κορυφή της Euroleague.

O Ζέλικο Ομπράντοβιτς είδε την ομάδα του να χάνει ακόμα και με 15 πόντους λίγο πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο. Δύο μεγάλα σερί της Φενέρ όμως που έφερε το ματς σε ισορροπία υπέρ της με ένα 16-0 σερί στο 3ο δεκάλεπτο, αφήνοντας σχεδόν έξι λεπτά χωρίς καλάθι στο τέλος και ένα επιμέρους 12-1 στα τελευταία 5:08, έδωσαν το 12ο ροζ φύλλο στους Τούρκους.

Μεγαλειώδης εμφάνιση του Γιαν Βέσελι με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ και ranking 33 ήταν ο κορυφαίος του ματς. Στους επτά πόντους, τρία ριμπάουντ και πέντε ασίστ ο Σλούκας, στους 15 ο Γκούντουριτς, σημαντικούς πόντους στο β’ μέρος και ο Ντατόμε με 10. Κορυφαίος από τους Ρώσους, ο Κλάιμπερν με 17.

Mε δυναμικό τρόπο μπήκε στο ματς η ΤΣΣΚΑ καθώς προηγήθηκε με δύο τρίποντα από τον Χάκετ και τον Ντε Κολό με 6-0, ενώ στο 4’ το σκορ ήταν 13-6 για τους Ρώσους, με τον πρώην άσο του Ολυμπιακού, να σημειώνει τους οκτώ πόντους στο δυναμικό ξεκίνημα των Ρώσων που οδήγησε την διαφορά μέχρι και τους έντεκα με 19-8 στο 7’ με τον Χάντερ να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα. Ο Πίτερς με τρίποντο έκανε το 10-22, ενώ ο Χάντερ συνέχιζε να κάνει πάρτι στο καλάθι των Τούρκων, φτάνοντας και αυτός τους οκτώ πόντους τα 2:52 πριν λήξει η πρώτη περίοδος, για το 13-24. Η Φενέρ κατάφερε να φρενάρει για λίγο την ΤΣΣΚΑ, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο -8 (18-26).

Η Φενέρ πίεσε για να κατεβάσει τη διαφορά στο ξεκίνημα της β’ περιόδου, αλλά έφερε τη διαφορά μέχρι τους έξι με καλάθι του Μέλι. Εκεί ένα μικρό σερί 5-0 με καλάθι του Χίγκινς και τρίποντο του Κλάιμπερν, η διαφορά πήγε ξανά στο +11 για τη ρωσική ομάδα, ενώ ο Χάινς με καλάθι στα 4:30 πριν το τέλος έδωσε τη μέγιστη διαφορά με 39-26 στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη. Η Φενέρ πάλευε να πλησιάσει, αλλά με συνεχόμενα καλάθια, τον Χάκετ και Κλάιμπερν η διαφορά πήγε στους 15 για τη ρωσική ομάδα, πριν ο Γκούντουριτς με τρίποντο, έδωσε μια ανάσα στην τουρκική ομάδα, για το 36-48 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Η Φενέρ βγήκε μεταμορφωμένη στο 3ο δεκάλεπτο. Ένα τρίτο δεκάλεπτο αιχμαλωσίας από τους Τούρκους επί της ρωσικής ομάδας με την Φενέρ, χάρη στην εκπληκτική της άμυνα και τους Ντατόμε, Βέσελι και Μέλι να τραβούν το κουπί επιθετικά έκανε ένα 16-0 (19-0 μαζί με το τρίποντο του Γκούντουριτς στο φινάλε του α’ μέρους) στα πρώτα 5:51 του δευτέρου μέρους για να πάει το ματς στο 52-48, πριν ο Σέρχι μειώσει με λέι-απ σε 52-50. Ο Σέρχι ξεκόλλησε με τέσσερις δικούς του πόντους την ΤΣΣΚΑ για το 52-52, ενώ ο Κουρμπάνοφ ακριβώς στα δύο λεπτά πριν τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου έδωσε πάλι προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ με 54-55. Με δύο απανωτά τρίποντα, ένα από τον Χίγκινς και ένα από τον Κλάιμπερν, η ρωσική ομάδα έκλεισε προηγούμενη με δύο, το 3ο δεκάλεπτο και το σκορ στο 60-62.

Οι Ρώσοι με τρεις πόντους του Χάντερ και τέσσερις του Κλάιμπερν, κάνει το σερί 10-0, μαζί το τρίποντο του τελευταίου στο φινάλε της 3ης περιόδου και παίρνουν αέρα επτά πόντων με 60-67. Ο Ντίξον κατεβάζει τη διαφορά στους 4, με τρίποντο, αλλά ο Κόρεί Χίγκινς ξάνει το 65-72 στο 35’. Με ένα 6-0 σερί η Φενέρ μειώνει στον πόντο 2:35 πριν ο Χίγκινς σκοράρει μια βολή για το 73-75. Ο Βέσελι στα 2:06 θα κάνει ένα κρίσιμο σφάλμα, ο Χάντερ αστόχησε σε λέι-απ και ο Ντατόμε 1:32 πριν το φινάλε ισοφάρισε σε 75-75. Ο Βέσελι κάνει το 77-75 με την είσοδο του ματς χρονικά στο τελευταίο λεπτό. Ο Πίτερς χάνει μια κατοχή, ο Σλούκας αστόχησε σε τρίποντο, αλλά το επιθετικό ριμπάουντ του Ντατόμε. Ο Έλληνας γκαρντ με δύο στις δύο βολές υπέγραψε τη νίκη με 79-75 και η Φενέρ έκανε το 12-1, με την ένατη σερί νίκη σε ένα επιμέρους 12-1 της Φενέρ στα τελευταία 5:08.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-26, 36-48, 60-62, 79-75

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Μέλι 9 (4/8 δίποντα, 1/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Κάλινιτς 10 (5/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σλούκας 7 (1/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκούντουριτς 15 (3/8 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Βέσελι 19 (6/9 δίποντα, 7/9 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Ντίξον 5 (1), Ντατόμε 10, Λοβέρν 4

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 3 (1), Μπολομπόι, Πίτερς 5 (1), Ροντρίγκεθ 11 (1), Κλάιμπερν 17 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χίγκινς 12 (2), Χάκετ 10 (2), Κουρμπάνοφ, Χάινς 6, Χάντερ 11 (5/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ)