Κιτρινόμαυρο... πάρτι με καλεσμένο το Λαύριο στο ΟΑΚΑ

Με… φόρα από το διπλό στα Ιεροσόλυμα, η ΑΕΚ «καθάρισε» και το Λαύριο, 83-64 στο ΟΑΚΑ. Η ομάδα του Μπάνκι ενθουσίασε με την απόδοσή...

Με… φόρα από το διπλό στα Ιεροσόλυμα, η ΑΕΚ «καθάρισε» και το Λαύριο, 83-64 στο ΟΑΚΑ. Η ομάδα του Μπάνκι ενθουσίασε με την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ.

Κάπως έτσι έφτασε στην 9η διαδοχική νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις και 5η σερί στην Basket League, όπου βελτίωσε το ρεκόρ της στο 7-2. Κορυφαίοι για την «Ένωση» οι Χάντερ (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Σάκοτα (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Ρατάν-Μέις (12 πόντοι), καθοριστικός στο πρώτο ημίχρονο ο Γκρίφιν (8 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Σερέλη υπέστη την 3η συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα και υποχώρησε στο 3-6. Για τους φιλοξενούμενους διασώθηκαν οι Μιλόσεβιτς (14 πόντοι), Κακλαμανάκης (10 πόντοι).

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε αρκετά να βρει ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο (7-7, 5'), με τον Σαντ-Ρος να δίνει ένα μικρό προβάδισμα με τρίποντο (14-9, 7'). Η είσοδος του Τζόουνς ήταν σημαντική, αφού ο Αμερικανός με 5 πόντους και 2 κλεψίματα βοήθησε το Λαύριο να περάσει μπροστά στο 10' (15-16). Ο Οντιάσε κράτησε για λίγο ακόμα το προβάδισμα για την ομάδα του (15-18'), αλλά στη συνέχεια οι «κιτρινόμαυροι» έτρεξαν σερί 11-0 με πρωταγωνιστές τους Γκρίφιν - Χάντερ (30-21, 14'). Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, μέσα από την δημιουργία και πετυχαίνοντας 11 πόντους από τα 10 λάθη της ΑΕΚ, μείωσαν στο ημίχρονο (37-31, 20').

Ο Μιλόσεβιτς μείωσε για το Λαύριο (39-36, 22'), αλλά οι γηπεδούχοι άρχιζαν να βρίσκουν το ρυθμό τους και κυριάρχησαν. Κάνοντας μόλις 1 λάθος στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Μπάνκι έκαναν σερί 7-0 (από 43-38 σε 50-38) και μέσα από την καλή κυκλοφορία και την άμυνα έφτασαν στο +20 (64-44, 30'), με μπροστάρη τον Ρατάν-Μέις. Στην τελευταία περίοδο, Σάκοτα και Ρογκαβόπουλος πήγαν την διαφορά στο +25 (74-49, 34'), το Λαύριο έκανε ένα μικρό σερί (76-57, 37'), αλλά όλα είχαν πάρει το δρόμο τους και η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη (84-63, 40').

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 37-31, 64-44, 83-64.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ματσιούλις 4 (4 ριμπάουντ), Χάντερ 14 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκρίφιν 8 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαντ-Ρος 7 (1), Ρατάν-Μέις 12 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Μωραΐτης 2, Σάκοτα 14 (4/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 6, Τσαλμπούρης 10 (5 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 3, Ρόμπερσον 3

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Ματρογιαννόπουλος, Μιλόσεβιτς 14 (1), Κακλαμανάκης 10, Νίξον 6, Λαμπ 7 (1), Λούντζης, Περράκης, Κουζέλογλου, Τζόουνς 7 (1), Λεγκίκας 2, Μέλσον 9 (1), Οντιάσε 9