"Σφαλιάρα" των Σέλτικς σε Μάβερικς και Ντόντσιτς- Όλα τα αποτελέσματα του ΝΒΑ - ΒΙΝΤΕΟ

Ο Λούκα Ντόντσιτς μπορεί να κάνει... θαύματα από την αρχή της σεζόν, αλλά αυτά δεν περνάνε στους Σέλτικς. Οι «Κέλτες» φρόντισαν να...

Ο Λούκα Ντόντσιτς μπορεί να κάνει... θαύματα από την αρχή της σεζόν, αλλά αυτά δεν περνάνε στους Σέλτικς. Οι «Κέλτες» φρόντισαν να του το δείξουν αυτό και παίζοντας όμορφο μπάσκετ, πήραν μία άνετη νίκη με 114-93 επί των Μάβερικς.

Η -χωρίς Ίρβινγκ- Βοστώνη έδειξε από νωρίς τις προθέσεις της, ξεφεύγοντας με 34-23 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Κι αν το Ντάλας μείωσε σε 58-51 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ένα επιμέρους σκορ 26-17 στην τρίτη περίοδο αρκούσε στους Σέλτικς για να ξεφύγουν στο σκορ και να φτάσουν σε μία άνετη νίκη.

Ο Τζέιλεν Μπράουν με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Τζέισον Τέιτουμ να προσθέτει 18 και τον Γκόρντον Χέιγουορντ 16 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Για τους Μαβς, ο Χάρισον Μπαρνς είχε 20 πόντους και ο Λούκα Ντόντσιτς 19 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Σέλτικς: Τέιτουμ 18 (7/21 σουτ), Χόρφορντ 10 (8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ροζίερ 8, Σμαρτ 17, Μπράουν 21, Οτζελέγιε 8, Γιαμπουσέλε, Τάις 8 (13 ριμπάουντ), Χέιγουορντ 16 (11 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντοζίερ, Γουαμέικερ 8.

Μάβερικς: Μπαρνς 20, Ντόντσιτς 19 (9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζόρνταν 12 (15 ριμπάουντ), Σμιθ 9, Μάθιους 11, Νοβίτζκι (0/10 σουτ), Πάουελ 6, Φίνεϊ-Σμιθ, Χάρις 9, Μπαρέα 6, Μπράνσον.