Τα highlights από το μεγάλο «διπλό» του Παναθηναϊκού στη Μόσχα - ΒΙΝΤΕΟ

Ο φοβερός και τρομερός Νικ Καλάθης θύμισε… Στεφ Κάρι και με απίθανο τρίποντο με ταμπλό από τα 8 μέτρα στο φινάλε του αγώνα, χάρισε ...

Ο φοβερός και τρομερός Νικ Καλάθης θύμισε… Στεφ Κάρι και με απίθανο τρίποντο με ταμπλό από τα 8 μέτρα στο φινάλε του αγώνα, χάρισε τη νίκη στον εξαιρετικό Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στη Μόσχα, 78-77 την ΤΣΣΚΑ.

Το «τριφύλλι» πανηγύρισε την 4η διαδοχική νίκη του στην Ευρωλίγκα και μπήκε για τα καλά στο κόλπο της οκτάδας! Παράλληλα, έσπασε την αρνητική παράδοση που είχε στην έδρα της «ομάδας του στρατού», όπου κέρδισε για πρώτη φορά μετά από 9 χρόνια!

Οι «πράσινοι» κοίταξαν στα μάτια την ομάδα του Ιτούδη και παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 7 πόντους, δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, έκαναν την ολική ανατροπή και έφτασαν στο ροζ φύλλο!

Κορυφαίοι για τους Κυπελλούχους Ελλάδας οι Παπαπέτρου (10 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Καλάθης (11 πόντοι, 9 ασίστ), Τόμας (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Γκιστ (11 πόντοι). Στους 23 πόντους σταμάτησε ο Ροντρίγκεθ για τους γηπεδούχους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε αρκετά συγκεντρωμένος το παιχνίδι και δεν επέτρεψε στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας να επιβάλει το ρυθμό της. Με ένα σερί 7-0, οι Ρώσοι πέρασαν μπροστά (7-3 στο 3’), αλλά οι «πράσινοι» αντέδρασαν και απάντησαν με δικό τους 6-0 για να μετατρέψουν το 14-10 (5’) σε 14-16 (7’).

Με 4/4 εύστοχες βολές, η ομάδα του Ιτούδη ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα (18-16), με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το «τριφύλλι» στο -2 (20-18) κι ενώ έπαιξε πολύ καλή άμυνα σε αυτό το διάστημα.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Καλάθη, που έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό (20-21). Οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν την πρωτοπορία (22-24 στο 12’), όμως κάπου εκεί πάτησαν το γκάζι οι γηπεδούχοι και με πρωταγωνιστή τον Ροντρίγκεθ, ξέφυγαν κάπως στο σκορ (30-24 στο 16’).

Το «τριφύλλι» βελτίωσε την άμυνά του και βρήκε λύσεις επιθετικά για να πλησιάσει εκ νέου (35-33 στο 9’), ωστόσο οι Ρώσοι «χτύπησαν» έξω από τα 6,75 και απομακρύνθηκαν (41-33) για να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο +6 (41-35).

Το τρίτο δεκάλεπτο χωρίζεται σε δύο κομμάτια. Στο πρώτο μισό, η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε… γκαζωμένη και με επιθετικό πλουραλισμό ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (49-39 στο 23’). Οι παίκτες του Πιτίνο αντέδρασαν μετά από τάιμ-άουτ του Αμερικανού και «έτρεξαν» σερί 5-0 (49-44 στο 25’).

Οι γηπεδούχοι απομακρύνθηκαν εκ νέου (55-46 στο 26’), αλλά οι «πράσινοι» έδειξαν χαρακτήρα και με καλή άμυνα, επανήλθαν και -μάλιστα- πέρασαν μπροστά στο σκορ κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 12-2 (57-58 στο 29’). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Ρώσους να έχουν βραχεία κεφαλή (59-58), αφού ο Κουρμπάνοφ εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία των φιλοξενούμενων στα ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός πάντως έδειξε πως δεν θα τα παρατήσει και θα διεκδικήσει τη νίκη. Στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Λάνγκφορντ να σκοράρει για τρεις και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του (64-65 στο 34’). Κάπου εκεί όμως οι «πράσινοι» κόλλησαν επιθετικά, με τους Ρώσους να ξεφεύγουν στο σκορ (74-67 στο 38’) επωφελούμενοι την καθολική υπεροχή τους στον τομέα των ριμπάουντ.

Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του «τριφυλλιού» δεν πτοήθηκαν και με μπροστάρη τον Τόμας, που πέτυχε 5 πόντους, «έτρεξαν» σερί 7-0 για να ισοφαρίσουν (74-74 στο 39’). Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά, με τον Χίγκινς να έχει 2/2 βολές (76-74), τον Γκιστ να «απαντά» με ½ στα 12’’.

Στα 9 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, ο Κλάιμπερν ευστόχησε μία από τις δύο ελεύθερες βολές (77-75) και έδωσε μια τελευταία ευκαιρία στον Παναθηναϊκό, με την μπάλα να πηγαίνει στον Καλάθη, ο οποίος ευστόχησε σε τρίποντο -με ταμπλό!- από τα 8 μέτρα στα 3 δέκατα πριν το φινάλε και χάρισε στην ομάδα του ένα σπουδαίο διπλό (77-78), που επιτρέπει στο «τριφύλλι» να ελπίζει ακόμα περισσότερο για την οκτάδα.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολομπόι, Πίτερς, Ούχοφ, Αντόνοφ 3 (1), Ροντρίγκεθ 23 (5/8 τρίποντα), Κλάιμπερν 9 (3/10 σουτ, 12 ριμπάουντ), Χίγκινς 14 (2/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/7 βολές), Χάκετ 8, Κουρμπάνοφ 5 (1), Χάινς 8 (1/7 δίποντα, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Χάντερ 7

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 12 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 8 (2/10 δίποντα), Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 10 (2/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκιστ 11 (1), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 5 (1), Κιλπάτρικ 6 (2/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Καλάθης 11 (1/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Αντετοκούνμπο 5

Πηγή: filathlos.gr