Λύτρωση στο 120' για τον Αστέρα Τρίπολης

Αν και «καρδιοχτύπησε», ο Αστέρας Τρίπολης κατέβαλε την αντίσταση του μαχητικού Πλατανιά και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδ...

Αν και «καρδιοχτύπησε», ο Αστέρας Τρίπολης κατέβαλε την αντίσταση του μαχητικού Πλατανιά και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι Αρκάδες, οι οποίοι είχαν επικρατήσει στην πρώτη αναμέτρηση με 1-0 στην Κρήτη, νίκησαν σήμερα 3-2 τον Πλατανιά στην παράταση στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», στον αγώνα ρεβάνς για τον 5ο γύρο της διοργάνωσης, και πήραν το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Καραγκούνη με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 115΄.

Ο Πλατανιάς ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα με το πέναλτι του Λουκίνα στο 13΄ κι έχασε και άλλες ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά του. Από την πλευρά τους, οι Αρκάδες, οι οποίοι είχαν δοκάρι στο 75΄ με την κεφαλιά του Σουάρεθ, ισοφάρισαν στο πρώτο λεπτό της παράτασης με τον Ιγκλέσιας. Ο Μιγκέλ Μπιανκόνι στο 102΄ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Πλατανιά, ωστόσο ο Ιγκλέσιας «λύτρωσε» τον Αστέρα στο 112΄, καθώς ευστόχησε σε πέναλτι και «έγραψε» το 2-2, ενώ ο Λουίς Φερνάντεθ διαμόρφωσε το τελικό 3-2 στο 120΄.