Λαμία - ΟΦΗ: Πολύτιμο «τρίποντο» για τους γηπεδούχους με ανατροπή

Σε ένα ματς όπου πρωταγωνιστικό ρόλο έπαιξε ο VAR, που υπέδειξε δύο πέναλτι τα οποία «έχασε» ο διαιτητής, η Λαμία συνέχισε την ανοδικ...

Σε ένα ματς όπου πρωταγωνιστικό ρόλο έπαιξε ο VAR, που υπέδειξε δύο πέναλτι τα οποία «έχασε» ο διαιτητής, η Λαμία συνέχισε την ανοδική της πορεία, επικρατώντας στην έδρα της 2-1 του ΟΦΗ για τη 13η αγωνιστική της Super League. Οι Κρήτες προηγήθηκαν στο 11΄ με πέναλτι του Ναμπί, αλλά η ομάδα του Άκη Μάντζιου ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με πέναλτι του Τουράμ και ολοκλήρωσε την ανατροπή με τον Δημούτσο στο 59΄.

Το πρώτο πέναλτι μέσω βίντεο ήταν υπέρ του ΟΦΗ, σε ανατροπή του Μάνου από τον τερματοφύλακα Θεοδωρόπουλο. Ο επιθετικός είχε αρχικά υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ, που δεν υπήρχε, και στη συνέχεια ο διαιτητής είδε στο ριπλέι την παράβαση και καταλόγισε το πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε ο Ναμπί στο 11΄. Ο σκόρερ τη στιγμή της εκτέλεσης αισθάνθηκε ενόχληση στο δικέφαλο (όπου είχε πρόβλημα τις προηγούμενες ημέρες) και αντικαταστάθηκε. Οι φιλοξενούμενοι είχαν στη συνέχεια ευκαιρίες με τους Μάνο και Σεμέντο να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, δεν τα κατάφεραν και ισοφαρίστηκαν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με πέναλτι του Τουράμ, το οποίο επίσης υποδείχθηκε με καθυστέρηση και μετά από εξέταση του βίντεο (αρχικά ο διαιτητής σφύριξε επιθετικό φάουλ), για σπρώξιμο του Κοροβέση στον Βασιλόγιαννη.

Το γκολ αυτό άλλαξε τη μορφή του αγώνα, με τη Λαμία να παίρνει τα ηνία και να απειλεί στην εκπνοή του ημιχρόνου με τον Σκόνδρα (απέκρουσε ο Σωτηρίου) και στο ξεκίνημα του β΄ μέρους με άστοχη κεφαλιά του Μπεχαράνο. Τελικά, κι ενώ είχε μεσολαβήσει μεγάλη ευκαιρία του ΟΦΗ με τον Μάνο, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 59΄ με σουτ του Δημούτσου. Οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν αγνώριστοι στο δεύτερο ημίχρονο, δεν απείλησαν καν με ισοφάριση και υποχώρησαν από την τρίτη θέση της βαθμολογίας, ενώ η Λαμία (που είχε ευκαιρίες και για τρίτο γκολ) παρέμεινε αήττητη για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι, ενώ διατηρεί απόρθητη την έδρα της από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

Κίτρινες: Θεοδωρόπουλος, Δημούτσος - Κοροβέσης, Μάνος, Σεμέντο, Στάικος

Οι συνθέσεις:

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βάντερσον, Δημούτσος, Ρόμανιτς (83΄ Τζανετόπουλος), Μπεχαράνο, Σκόνδρας, Τουράμ, Τιρόνε (36΄ Βασιλόγιαννης), Καραμάνος (90΄+ Σάλιακας)

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν (66΄ Κουτρουμπής), Κοροβέσης (79΄ Φιγκεϊρέδο), Σακόρ, Τσιλιανίδης, Γιαννούλης, Μαρινάκης, Νέιρα, Μάνος, Ναμπί (13΄ Στάικος), Σεμέντο