Euroleague: Έκανε... πλάκα στην Μπασκόνια η Βαλένθια και βλέπει οκτάδα

Η Βαλένθια μπαίνει σε τροχιά πλέι οφ στην Ευρωλίγκα, αφού μετά το «διπλό» στο Κάουνας, έδωσε συνέχεια στις νίκες της, επικρατώντας εύ...

Η Βαλένθια μπαίνει σε τροχιά πλέι οφ στην Ευρωλίγκα, αφού μετά το «διπλό» στο Κάουνας, έδωσε συνέχεια στις νίκες της, επικρατώντας εύκολα με 105-77 της Μπασκόνια.

Ο ηγέτης της, Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς, έκανε σπουδαία εμφάνιση, με 25 πόντους και 5/8 τρίποντα, με την ομάδα του Πονσαρνάου, να «πυροβολεί» γενικώς έξω από τα 6,75 (17/37). Από την Μπασκόνια ξεχώρισε με 20 πόντους ο Σιλντς και με 15 ο Σενγκέλια, αλλά ουσιαστικά ήταν ανταγωνιστική μόνο στην πρώτη περίοδο.

Έτσι, η Βαλένθια ανέβασε το ρεκόρ της στο 6-8, πιάνοντας τη Μπασκόνια στην ένατη θέση, μία νίκη πίσω από την Αρμάνι Μιλάνο.

Το ματς:

Η Μπασκόνια ξεκίνησε καλύτερα, προσπαθώντας να επιβάλλει το ρυθμό της, αλλά στο τέλος της πρώτης περιόδου, η Βαλένθια, αντέδρασε (19-19).

Από τη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, συνεχίζοντας την καλή άμυνα, αλλά διαβάζοντας καλύτερα στην επίθεση. Με τον Ντούμπλιεβιτς πρωταγωνιστή (13π.) πήγε στο ημίχρονο στο +10 (46-36).

Η Μπασκόνια, δυσκολευόταν να ακολουθήσει και με τον Ντούμπλιεβιτς, να φτάνει τους 21 πόντους, η διαφορά έφτασε μέχρι τους 17 πόντους (61-44), με τους φιλοξενούμενους, να τη μαζεύουν στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-58).

Η Βαλένθια, πήγε πάλι στο +17 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (77-60) κι έδειξε να «αγκαλιάζει» τη νίκη. Με τον Σιλντς να φτάνει τους 20 πόντους, η Μπασκόνια, προσπάθησε να επιστρέψει (80-71), αλλά δύο τρίποντα από Αμπάλντε και Ντούμπλιεβιτς (το πέμπτο του), οι γηπεδούχοι πήγαν στο 86-71, αλλά δε σταμάτησαν εκεί. Με την ίδια ενέργεια ως το τέλος, πήγαν στο +28 κι έφτασαν θριαμβευτικά στη νίκη (105-77).

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 46-36, 69-58, 105-77

ΠΗΓΗ: FILATHLOS.GR