«Άστραψε και βρόντηξε» η Άρσεναλ

Η Νιούκαστλ κράτησε στο «μηδέν» την Άρσεναλ στο πρώτο ημίχρονο, στο «Εμιρέιτς», αλλά στην επανάληψη η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα βρήκε τις λύ...

Η Νιούκαστλ κράτησε στο «μηδέν» την Άρσεναλ στο πρώτο ημίχρονο, στο «Εμιρέιτς», αλλά στην επανάληψη η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα βρήκε τις λύσεις σε ένα τρίλεπτο και σκοράροντας με τους Ομπαμεγιάνγκ (54΄) και Πέπε (57΄) έβαλε τις βάσεις της νίκης, στην οποία έδωσαν μεγάλες διαστάσεις οι Οζίλ και Λακαζέτ, σημειώνοντας το τελικό 4-0 με τα γκολ τους στο 90΄ και το πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι «κανονιέρηδες», που την προσεχή Πέμπτη θα παίξουν στο «Γ. Καραϊσκάκης» με τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της φάσης των «32» του Europa League, ανέβηκαν στη 10η θέση, αλλά είναι ακόμη στο -6 από την πέμπτη Τότεναμ, δηλαδή από μια θέση που οδηγεί στην Ευρώπη.
Η ομάδα του Λονδίνου αγωνίστηκε με τους: Λένο, Μπεγερίν, Μουστάφι, Νταβίντ Λουίς, Σακά, Σεμπάγιος (82΄ Τορέιρα), Τσάκα, Πέπε, Οζίλ (90΄ Γουίλοκ), Ομπεμεγιάνγκ, Νκελιά (85΄ Λακαζέτ). Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος ήταν στον πάγκο.