Γερμανία: Νέα ήττα για τη Σάλκε

Από το κακό στο χειρότερο βαδίζει η Σάλκε, που υπέστη νέα ήττα στην Μπουντεσλίγκα. Οι «βασιλικοί μπλε» λίγες ημέρες πριν τον επανα...

Από το κακό στο χειρότερο βαδίζει η Σάλκε, που υπέστη νέα ήττα στην Μπουντεσλίγκα.

Οι «βασιλικοί μπλε» λίγες ημέρες πριν τον επαναληπτικό με τον ΠΑΟΚ για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ έχασαν με 2-1 από το Ανόβερο και βρίσκονται στη 14η θέση της βαθμολογίας με έναν βαθμό σε τρεις αγώνες και έχει τη χειρότερη άμυνα της Μπουντεσλίγκα με εννέα γκολ παθητικό.

Η στραβή μέρα φάνηκε από την αρχή, καθώς στο 14΄ ο αρχηγός Χεβέντες παραχώρησε πέναλτι και αποβλήθηκε.

Ο Χούζτι έκανε το 1-0 από τη άσπρη βούλα, ο Μάμε Ντιούφ το 2-0 στο 42΄ και μείωσε ο Ζάλαι στο 55΄.
Η αποβολή του Χούζτι στο 74΄ αποκατάστησε την αριθμητική ισορροπία, αλλά αυτό διήρκεσε περίπου 10 λεπτά αυτό στο 85΄ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και ο Φουκς των φιλοξενούμενων.

Η σύνθεση της Σάλκε: Χίλντεμπραντ, Χόογκλαντ, Μάτιπ, Χεβέντες, Φουκς, Νόισταντερ (80΄ Μάιερ), Γκορέτσκα (38΄ Φελίπε Σαντάνα), Τζόουνς, Κλέμενς (83΄ Μπαρνέτα), Ντράξλερ, Ζάλαι.

Στα άλλα ματς η Μπάγερν έκανε το «3 στα 3» επικρατώντας με 2-0 της Νυρεμβέργης στο Μόναχο με τους Ριμπερί και Ρόμπεν (απίθανο γκολ ο Ολλανδός στο 78΄) να... καθαρίζουν στο β΄ ημίχρονο. Νωρίτερα, οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι, ενώ ο τερματοφύλακάς τους, Σέφερ, απέκρουσε το πέναλτι -εφεύρεση του διαιτητή- που εκτέλεσε ο Αλάμπα στο 34΄.