Δεν τα κατάφερε ο ΑΠΟΕΛ κόντρα στην Παρί

Πάλεψε και λίγο έλειψε να πάρει ακόμη και τη νίκη, όμως το φινάλε χαμογέλασε η Παρί υποχρεώνοντας στην ήττα τον ΑΠΟΕΛ, 1-0, στο ΓΣΠ....

«Στοπ» στις ορέξεις των παικτών της Παρί, που έβλεπαν το ματς στο ΓΣΠ ως την ευκαιρία τους να «καθαρίσουν» την πρόκριση, έβαζε ο ΑΠΟΕΛ για 87 λεπτά . Για άλλο ένα παιχνίδι η ομάδα του Γιώργου Δώνη παρουσιάστηκε άκρως ανταγωνιστική βάζοντας δύσκολα σε ακόμη ένα ευρωπαϊκό «μεγαθήριο», όμως στο τέλος ένα λάθος της άμυνας έδωσε την ευκαιρία στον Καβάνι να κάνει το 1-0. Χωρίς του Ιμπραΐμοβιτς και Λαβέτσι, οι Γάλλοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ιδιαίτερα τους γηπεδούχους, που είχαν άψογη αμυντική λειτουργία σε ολόκληρη διάρκεια του ματς. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κύπριοι ξεθάρρεψαν και κυνήγησαν το γκολ χάνοντας μάλιστα και κάποιες καλές ευκαιρίες. Η ομάδα του Λοράν Μπλαν έκανε την ζημιά στο φινάλε και με τον Ουρουγουανό επιθετικό έκλεψε το «τρίποντο», αφήνοντας τον ΑΠΟΕΛ με την γλύκα
Σε αναμετρήσεις για τη 2η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: